Reklama

Obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [FOTO]

22/01/2023 21:52

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, na tzw. „mokrej łączce”, przywołana została pamięć o wszystkich, którzy oddali życie w powstańczym zrywie – ponad 20 tysięcy zabitych i blisko 40 tysięcy skazanych na katorgę i wywiezionych na Syberię. Przed znajdującym się w tym miejscu pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego przy Szosie Zambrowskiej, miejscu kaźni i wiecznego spoczynku bojowników o wolność Ojczyzny straconych w Łomży w latach 1863 – 1864, złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości odbywającej się przed odsłoniętym 2 listopada 1916 roku, z inicjatywy E. Zajączkowskiego, pomniku – głazie udział wzięli m.in. senator Marek Komorowski, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki z radnymi Waldemarem Cieślikiem i Andrzejem Grzymałą, starosta łomżyński Lech Szabłowski, przedstawicie wojska, harcerzy i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Widnieje na nim napis „1863 - BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY RODACY”. Obok znajdują się dwie tablice zawierające nazwiska powstańców straconych w Łomży w latach powstania.

Są wśród nich:

Reklama
  • Stanisław Banach - włościanin, stracony na szubienicy;
  • Ignacy Bruliński - powieszony;
  • Antoni Brzóska - szlachcic, powieszony;
  • Jan Chodkiewicz - wachmistrz żandarmerii rosyjskiej, a następnie powstańczej, rozstrzelany;
  • Izrael Chonczak - Żyd z pow. łomżyńskiego, rozstrzelany;
  • Chrzanowski (imię NN) - stracony na szubienicy;
  • Władysław Iczkowski - szlachcic, rozstrzelany;
  • Cyprian Januszczyk - żandarm narodowy, powieszony;
  • Sylwester Jewreinow - szeregowy wojsk rosyjskich, za udział w walce pod Gontarzami w szeregach polskich, rozstrzelany;
  • Tomasz Kojka -  włościanin ze wsi Czerwone, rozstrzelany;
  • Aleksander Koniński - mieszczanin, mieszkaniec Kolna, żandarm narodowy, powieszony;
  • Fabian Konopka -  żandarm narodowy, powieszony;
  • Krajewski (imię NN) - stracony;
  • Andrzej Krulikowski -  powieszony;
  • Konstanty Kulesza - szlachcic rodem ze Szczodruch, rozstrzelany;
  • Józef Michalski - powieszony;
  • Julian Obuchowicz - szlachcic z pow. Nowogródzkiego, dowódca oddziału powstańczego, za udział w powstaniu wyrokiem sądu moskiewskiego rozstrzelany;
  • Franciszek Stoduba - włościanin, ze wsi Zabiele rozstrzelany;
  • Szumski (imię NN) - były artylerzysta moskiewski raniony w potyczce z Moskalami pod Nagoszynem i wzięty w niewolę, za wyrokiem sądu wojennego rozstrzelany;
  • Dominik Trzciński - żandarm narodowy, powieszony.

Dziś w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została także Msza święta w intencji Ojczyzny i Bohaterów Powstania Styczniowego pod przewodnictwem ks. infułata dra Jana Sołowianiuka. Po niej zostały zapalone znicze na mogiłach powstańców znajdujących się na cmentarzu przy ul. M. Kopernika.

Powstanie Styczniowe wybuchło w nocy 22 stycznia 1963 roku i było największym polskim zrywem narodowym w Królestwie Polskim przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W czasie Powstania Styczniowego, m.in. na Ziemi Łomżyńskiej działał liczący nawet do tysiąca osób, oddział Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, który w 1830 roku ukończył w Łomży Szkołę Wojewódzką.

teskt i foto UM Łomża

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości