W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, na tzw. „mokrej łączce”, przywołana została pamięć o wszystkich, którzy oddali życie w powstańczym zrywie – ponad 20 tysięcy zabitych i blisko 40 tysięcy skazanych na katorgę i wywiezionych na Syberię. Przed znajdującym się w tym miejscu pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego przy Szosie Zambrowskiej, miejscu kaźni i wiecznego spoczynku bojowników o wolność Ojczyzny straconych w Łomży w latach 1863 – 1864, złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.
W uroczystości odbywającej się przed odsłoniętym 2 listopada 1916 roku, z inicjatywy E. Zajączkowskiego, pomniku – głazie udział wzięli m.in. senator Marek Komorowski, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki z radnymi Waldemarem Cieślikiem i Andrzejem Grzymałą, starosta łomżyński Lech Szabłowski, przedstawicie wojska, harcerzy i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Widnieje na nim napis „1863 - BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY RODACY”. Obok znajdują się dwie tablice zawierające nazwiska powstańców straconych w Łomży w latach powstania.
Są wśród nich:
Dziś w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została także Msza święta w intencji Ojczyzny i Bohaterów Powstania Styczniowego pod przewodnictwem ks. infułata dra Jana Sołowianiuka. Po niej zostały zapalone znicze na mogiłach powstańców znajdujących się na cmentarzu przy ul. M. Kopernika.
Powstanie Styczniowe wybuchło w nocy 22 stycznia 1963 roku i było największym polskim zrywem narodowym w Królestwie Polskim przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W czasie Powstania Styczniowego, m.in. na Ziemi Łomżyńskiej działał liczący nawet do tysiąca osób, oddział Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, który w 1830 roku ukończył w Łomży Szkołę Wojewódzką.
teskt i foto UM Łomża