Reklama

Od jutra pogrzeby tylko na cmentarzu!

21/03/2020 18:17

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa zmianie ulega sposób przeprowadzania pogrzebów. Dekret w sprawie wydał biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Epidemia koronawirusa zmieniła nawet ceremonie pogrzebowe. Wszystkie pochówki na cmentarzach na terenie diecezji łomżyńskiej od jutra będą odbywać się według nowych zasad, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu zarazy. 

Ze względu na stan epidemii zarządzam w całej Diecezji Łomżyńskiej ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu (zob. Obrzędy pogrzebu, III forma pogrzebu, s. 176 - stacja tylko na cmentarzu).

Pogrzeb odprawia się przy grobie w obecności najbliższej rodziny z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób, łącznie z podejmującymi posługę liturgiczną i cmentarną.

Reklama

Przypominam, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej.

Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy poinformować o niniejszym dekrecie.

Dekret wchodzi w życie z dniem 22 marca 2020 r. i obowiązuje do odwołania.

Łomża, dnia 21 marca 2020 r.

N. 253/B/2020

 + Janusz Stepnowski

Reklama

Biskup Łomżyński

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości