- Jak czegoś nie ma, to się robi – mówił Antoni Sokołowski, fundator tablicy upamiętniającej rotmistrza Witolda Pileckiego, która dziś (10.09) została odsłonięta na ścianie budynku przy Starym Rynku w Łomży.
W uroczystości wzięli udział m.in. żołnierze, reprezentacji Związku NSZ, duchowni oraz uczniowie pobliskich szkół. Fundatorami tablicy są Antoni Sokołowski oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, którego reprezentował dziś radny Andrzej Grzymała.
- Ten człowiek, który wskazał nam drogę, który poniósł sztandar wszystkich żołnierzy wyklętych, zasługuje na to, żeby o nim pamiętać i go uwieczniać, tak jak wszystkich, których jeszcze szczątki nie zostały odkryte – mówił Antoni Sokołowski.
Tablica znajduje się na budynku przy Starym Rynku 2 w Łomży. Przed odsłonięciem odprawiona została msza św. w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Krzywe Koło 3.
Witold Pilecki jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holocauście. Po wojnie władze komunistyczne skazały go na karę śmierci. Został stracony poprzez strzał w tył głowy 28 maja 1948 w więzieniu na Mokotowie. Miejsce jego pochówku ciągle nie jest znane. Symboliczny grób znajduje się w Kwaterze na "Łączce". Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 rotmistrz otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika. Rotmistrz Pilecki ma już w Łomży swoją ulicę. Z kolei w 2018 r. odsłonięty został jego pomnik.
Fundator ma w planach również uhonorowanie generała Kazimierza Pułaskiego.