Znamy rządowy plan znoszenia ograniczeń dotyczący sportu związanych z pandemią koronawirusa. Dziś premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.
- 4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na codzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.
- Sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu – powiedziała Minister Sportu.
Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.
W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:
Kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości w zakresie sportu powszechnego
Opracowano także kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości. Będą one wdrażane w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wstępnie przedstawia się on następująco:
ETAP III – ZAJĘCIA SPORTOWE W SALACH I HALACH SZKOLNYCH
ETAP IV – INFRASTRUKTURA O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM
Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:
Powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy
Kluby piłkarskie PKO BP Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Powrót do treningów i rozgrywek będzie możliwy, wyłącznie przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego i przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.


