Posadzeniem dębów pamięci i odsłonięciem pamiątkowych tablic uczczono funkcjonariuszy przedwojennej Straży Więziennej z więzienia w Łomży, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Uroczystość miała miejsce na terenie Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.
Odsłonięte dziś (12.10) tablice przypominają o męczeńskiej śmierci funkcjonariuszy Straży Więziennej z więzienia w Łomży - aspiranta Antoniego Binkiewicza i aspiranta Franciszka Kućmierowskiego, którzy zostali zamordowani w Katyniu w 1940r. Przy tablicach zaciągnięto wartę honorową wraz w pocztem sztandarowym.
"Okazją do uczczenia zamordowanych więzienników z przedwojennego więzienia w Łomży stał się program historyczno-edukacyjny propagowany przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie „Katyń- ocalić od zapomnienia...”. Głównym celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Mordu Katyńskiego, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze czy Charkowie." - informuje kpt. Dariusz Śmiechowski z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.
Reklama
Podczas uroczystej odprawy wręczono odznaki za zasługi dla pracy penitencjarnej przedstawicielom Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. Ks. Radosław Kubeł podziękował za wyróżnienie i wsparcie jakie grupa otrzymała z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze - maseczki uszyte przez więźniów czy wycofany z użytkowania mikrobus przekazany na rzecz „Nadziei”.
fot: kpt. Dariusz Śmiechowski