Reklama

Pamiętali o rocznicy likwidacji getta w Łomży [FOTO]

02/11/2020 13:16

​​​​​​​Punktualnie o godz. 12.00, w związku z rocznicą likwidacji getta w Łomży,  delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych Żydów, wmurowaną w ścianę budynku przy ul. Senatorskiej w Łomży. - Byli to ludzie wierzący w tego samego Boga, co my. Trochę w innej wierze, ale tego samego Boga - mówił ojciec Jan Bońkowski.

W skromnej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, wojska, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Muzeum Północno - Mazowieckiego.

- Rolą władz samorządowych jest czczenie pamięci o osobach zmarłych, które były mieszkańcami naszego miasta, w szczególności tych, którzy zginęli w czasach wojennych, którzy na skutek działania różnych władz musieli zginąć. Warto pamiętać o tych osobach - uważa prezydent Mariusz Chrzanowski.

Łomżyńskie getto utworzone zostało w sierpniu 1941 roku na terenie ograniczonym ulicami: Woziwodzką, Żydowską, Rybaki, Zieloną, Senatorską, Starym Rynkiem. Znaleźli się tam  nie tylko miejscowi Żydzi, ale także pochodzący z okolicznych miejscowości: Jedwabnego, Piątnicy, Stawisk, Wizny i Rutek. Ostateczna zagłada rozpoczęła się 2 listopada 1942 roku.

Reklama

Delegacje zapaliły również znicze w miejscu egzekucji ludności polskiej i żydowskiej w lesie giełczyńskim.

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości