W Łomży odbyły się obchody 80. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych oraz 74. rocznicy śmierci kapelana podziemia niepodległościowego Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Kostki Łukomskiego.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie biskupa w Katedrze Łomżyńskiej. Po uroczystej mszy świętej zgromadzeni przeszli na cmentarz przy ul. Kopernika, gdzie przy pomniku kpt. Antoniego Kozłowskiego ps. „Biały” miał miejsce Apel Poległych. Dalsza część obchodów odbyła się w Sali koncertowej Filharmonii Kameralnej w Łomży.
Biskup Stanisław Kostka Łukomski kierował Diecezją Łomżyńską w latach 1926-1948, w latach 1926-1946 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. W czasie II wojny światowej zapobiegł zniszczeniu przez Niemców Katedry Łomżyńskiej. Zmarł 28 października 1948 roku w Warszawie, został pochowany w krypcie na terenie katedry w Łomży.
Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci bp. Stanisława Kostki Łukomskiego wpisały się w cykl ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych
Organizatorem wydarzenia był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych we współpracy z Biskupem Łomżyńskim, Wojewodą Podlaskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Prezydentem Łomży, Starostą Łomżyńskim, dowódcami 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.