Reklama

Pielgrzymka Braci Kurkowych na Jasną Górę [FOTO]

25/02/2019 10:23

"Pospolite Ruszenie", czyli Łomżyńskie Bractwo Kurkowe zorganizowało pierwszą Pielgrzymkę Braci Kurkowych Podlasia i Mazowsza na Jasną Górę. Na pielgrzymkę przyjechali także przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Templariuszy i Rycerze Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej.

Podczas mszy odprawionej przez biskupa Janusza Stepnowskiego, pielgrzymi dziękowali za powstanie podlaskich i mazowieckich Bractw Kurkowych, a także za 600 lat istnienia parafii w Kuczynie. To jedna z najstarszych parafii w diecezji łomżyńskiej i miejsce w szczególny sposób związane z ruchem Bractw Kurkowych na Podlasiu.

W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele bractw kurkowych z Łomży na czele z hetmanem Grzegorzem Rytelewskim, bratem Bernardem Szymańskim i bratem Marianem Turowskim, ale także przedstawiciele z bractw Augustowa, Białegostoku, Ciechanowca, Warszawy, Krakowa, Broku oraz parafianie i ksiądz z parafii w Kuczynie. Przyjechali także goście m.in. z Krakowa i ze Śląska, a wśród nich przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Templariuszy oraz Rycerze Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej.

Reklama

Już na Jasnej Górze, w sali różańcowej klasztoru, marszałek Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego Gniewomir Rokosz Kuczyński odczytał po łacinie i po polsku akt erygowania parafii w Kuczynie. Mszę przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej sprawował biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Zgromadzonych przywitał ojciec Eustachy Rakoczy, paulin, Jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, honorowy brat kurkowy Bractwa Krakowskiego.

- Szabla znak rycerskiej godności nie judasza i szlacheckiego honoru, niech wasza obecność u Matki Bożej umocni was w waszym trwaniu przy Ojczyźnie, wierni jej sztandarom najjaśniejszym, tutaj u Tej, która nas tej wierności uczy – mówił.

Reklama

- Bądźcie otwarci na drugiego człowieka, na jego problemy – zwrócił się w homilii bp Janusz Stepnowski – Wiem, że jako Bractwo Kurkowe angażujecie się w rzeczy charytatywne, i to jest też symbol otwarcia się na drugiego człowieka. Tak jak kiedyś wasi przodkowie, Bracia Kurkowi, stawali w obronie miast, tak wy w dzisiejszym świecie otwierajcie serca ludzkie na Chrystusa, angażujcie się w sprawy społeczne, pracujcie dla drugiego człowieka, będąc blisko niego. 

Po Mszy Świętej odbył się Apel Jasnogórski, a bracia kurkowi powrócili do swoich domów.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości