Reklama

Podgórze: 82. rocznica deportacji Polaków na Sybir [VIDEO i FOTO]

13/02/2022 16:57

10 lutego 1940 r. o świcie rozpoczęła się masowa wywózka Polaków na Syberię. W miejscu, w którym obecnie znajduje się szkoła, biblioteka i siedziba OSP w Podgórzu, rozegrały się tragiczne wydarzenia dla mieszkańców wsi i okolic. Przymusowo wywieziono wtedy na Sybir około 150 osób. Część z nich pozostała na zawsze w dalekiej Syberii, tylko nielicznym udało się wrócić do rodzinnego Podgórza.

W 82 rocznicę tych wydarzeń, dziś w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Podgórzu odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji zmarłych, a także żyjących Sybiraków. Następnie przemaszerowano pod pomnik Pamięci Ofiar Sybiru, gdzie odśpiewano hymn narodowy i hymn Sybiraków, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w bibliotece w Podgórzu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości