Reklama

Pomnik Stacha Konwy został odrestaurowany [VIDEO]

21/09/2020 07:15

Liczne grono osób uczestniczyło we wczorajszej ceremonii poświęcenia odrestaurowanego pomnika Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim, znajdującego się w miejscu domniemanego pochówku bohatera kurpiowskiego i legendarnego przywódcy Kurpiów w czasie walk z wojskami sasko-rosyjskimi w latach 1733-1735. Poprzedni pomnik został zniszczony przez czas i przez wandali.

Jest to już czwarty pomnik Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim. Pierwszy, dzięki staraniom Adama Chętnika, stanął tu w 1922 roku i przetrwał 17 lat. Zniszczyły go wojska radzieckie najeżdżające w 1939 roku na Polskę. Kolejny pomnik bohatera kurpiowskiego pojawił się w 1987 roku - odbudowano go z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lomżyńskiej. Niestety, w 2001 roku został spalony przez wandali, jednak odbudowano go ponownie.  Przez 18 lat wykonany w topolowej kłodzie pomnik doświadczał działania sił przyrody, ale także aktów wandalizmu. Figura Chrystusa służyła niektórym jako tarcza do strzelania z wiatrówki...

Wiosną 2020 roku zapadła decyzja o jego odnowieniu. Z inicjatywy wójta gminy Łomża Piotra Kłysa i nadleśniczego Nadleśnictwa Łomża Dariusza Godlewskiego w rekonstrukcję pomnika, tym razem w dębowej kłodzie, zaangażowali się działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Jednaczewa. W trakcie kilkumiesięcznych prac odnowiono m.in. figurę Chrystysa Frasobliwego i tablicę epitafialną z poprzedniego pomnika.

Reklama

Więcej o uroczystości w naszym materiale VIDEO!

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości