Coraz więcej osób zgłasza się do łomżyńskiego szpitala z powikłaniami płucnymi po COVID-19. To z kolei przekłada się na duże kolejki do specjalistów.
W 2021 r. w Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży udzielono ok. 410 porad pacjentom z powikłaniami ze strony układu oddechowego po przechorowaniu COVID-19. Z kolei w tym roku, licząc do 30 kwietnia, były to już ponad 162 porady.
- Liczba porad w poradni płucnej w 2021 r. znacznie wzrosła poprzez dużą ilość pacjentów z powikłaniami płucnymi po COVID-19, co spowodowało, że kolejki w poradni znacznie wydłużyły się i tym samym czas oczekiwania na wizytę w poradni. Obecnie pierwszy wolny termin to 4 sierpnia w przypadku trybu stabilnego, natomiast skierowanie w trybie pilnym oznacza wizytę najwcześniej 13 czerwca - tłumaczy Jolanta Gryc, Pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości i Akredytacji w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
Reklama
Najważniejsze objawy, na które warto zwrócić uwagę, to przewlekłe zmęczenie, obniżenie nastroju, ucisk lub ból w klatce piersiowej przy głębszych oddechach lub w trakcie aktywności fizycznej, duszności podczas wysiłku czy częste łapanie zadyszki.