Dziewięć polskich uczelni zawodowych przekształci się w Akademie Nauk Stosowanych. W tym gronie jest m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zmiana nazwy łomżyńskiej Państwówki nastąpi z dniem 1 marca 2022 r.
Ze styczniowego rozporządzenia ministra edukacji i nauki wynika, że w 2022 roku nazwę zmieni 9 publicznych uczelni zawodowych. Odbędzie się to w trzech turach.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki Przedsiębiorczości stanie się „Akademią Nauk Stosowanych w Łomży” z dniem 1 marca. Tego dnia nowe nazwy zyskają również: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile oraz Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Elblągu, Koninie i Tarnowie. W kolejnych turach nazwy zmienią: Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku, Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa (Wałbrzych) oraz Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego.
Zmiana nazwy możliwa jest dzięki nowelizacji ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. „Akademią nauk stosowanych” może zostać uczelnia, która spełnia następujące warunki:
Możliwość wyróżnienia uczelni zawodowych ma wzmocnić ich pozycję na rynku edukacyjnym i przyczynić się do pozytywnego odbioru w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
zdj. PWSIiP