W Ostrołęce może powstać mały modułowy reaktor jądrowy (SMR). Prezes Orlenu Daniel Obajtek podał dziś (17.04) potencjalne lokalizacje takich urządzeń.
SMR (Small Modular Reactors) to małe modułowe reaktory jądrowe. Są one wytwarzane seryjnie w zakładach produkcyjnych i dostarczane w całości na miejsce docelowej eksploatacji. Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. Elektrownia SMR wymaga jedynie ok. 10 proc. miejsca tradycyjnej elektrowni atomowej.
- Atom to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i dla całego polskiego społeczeństwa – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dotyczącej strategicznych planów Grupy Orlen w obszarze energetyki jądrowej.
Reklama
Pierwszy reaktor SMR ma zostać uruchomiony w 2029 roku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował o potencjalnych lokalizacjach dla SMR w Polsce. Na liście jest m.in. Ostrołęka.

Do końca roku Orlen ma podać 20 lokalizacji dla SMR.
W przyszłości Polska ma posiadać także trzy wielkoskalowe elektrownie jądrowe. Według założeń w 2040 r. ok. 73 proc. energii elektrycznej w Polsce będzie pochodzić z atomu oraz OZE.
zdj. KPRM