Niemcy, mimo przewagi liczebnej i technicznej, potrzebowali aż kilku dni, by we wrześniu 1939 roku przekroczyć Narew i zająć Nowogród. Inscenizację zaciętych walk z pierwszych dni II wojny światowej mogliśmy obejrzeć dziś (12.09) przy najbardziej znanym schronie w naszym regionie.
Do Nowogrodu co roku przyjeżdżają miłośnicy historii i militariów, by obejrzeć inscenizację walk z 1939 roku. Nie inaczej było tym razem. W organizowanym przez gminę Nowogród wydarzeniu mogliśmy zobaczyć członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Narew i Stowarzyszenia Grupa Wschód, a oprócz efektownego widowiska chętni mogli zapoznać się z ówczesnym wyposażeniem walczących żołnierzy.
Bitwa pod Nowogrodem z kampanii wrześniowej 1939 nie znalazła miejsca w powszechnie znanej historii II wojny światowej, choć to właśnie tu przez kilka dni polskie załogi broniły Narwi - jak określali Niemcy - "z zażartą wściekłością". Zadaniem inscenizacji walk o Nowogród jest przypominanie jej znaczenia i bohaterstwa obrońców Ojczyzny.
Bitwa o Nowogród rozegrała się w pierwszych dniach września 1939 roku. 8 września 21 Dywizja Piechoty wchodząca w skład XXI Korpusu Armijnego generała Falkenhorsta uderzyła na linię Narwi bronionej przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Narew". Początkowy polscy żołnierze zdołali obronić miasto przez atakiem wroga, lecz w kolejnych dniach Niemcom udało się przełamać obronę i zająć Nowogród. Choć ostatecznie bitwę przegraliśmy, obrona Nowogrodu przeszła do historii jako kolejny przykład bohaterskiej walki Polaków podczas września "39 roku.
Wkrótce nasz materiał VIDEO
Sponsorem głównym wydarzenia jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. www.gaz-system.pl. Partnerem rekonstrukcji jest Województwo Podlaskie.