Reklama

Smog w Łomży zabiera nam zdrowie [VIDEO i FOTO]

17/04/2019 09:22

Wczoraj (16.04) w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie poświęcone smogowi w Łomży, zorganizowane pod patronatem prezydenta miasta. W trakcie pierwszej Łomżyńskiej Debaty Antysmogowej pn. „Smog w mieście – zagrożenia i przeciwdziałanie” jej uczestnicy mogli wysłuchać zaproszonych przez organizatorów debaty prelegentów, jak również zapoznać się z ostatnimi wynikami pomiarów jakości łomżyńskiego powietrza.

Pierwszą w Łomży debatę antysmogową zorganizowało Łomżyńskie Towarzystwo Ekologiczne “Ekosfera doliny Narwi” we współpracy z LOT Ziemia Łomżyńska oraz w partnerstwie z miejskim Zakładem Gospodarki Odpadami sp. z o.o. Organizatorzy zaprosili do Łomży Dominika Polesińskiego - naczelnika Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Białymstoku, Piotra Siergieja – eksperta i rzecznika z Polskiego Alarmu Smogowego oraz dr Katarzynę Paździor – Falkowską, specjalistkę w dziedzinie  pulmonologii i alergologii.

Powietrze w Łomży do pilnej poprawy

Reklama

Rozpoczynając debatę – Wojciech Winko, szef ekologicznego stowarzyszenia z Łomży, podkreślił dużą wagę społeczną rozpoczynającej się po raz pierwszy w naszym mieście dyskusji, która dotyczy prawa mieszkańców Łomży do czystego powietrza. Zaprezentował zebranym ostatnie wyniki ze zlokalizowanej w Łomży stacji pomiarowej mierzącej jakość powietrza oraz podkreślił, że na skutek tzw. “niskiej emisji” z ponad tysiąca łomżyńskich pieców-kopciuchów, mamy od lat groźnie przekroczoną normę zawartości w powietrzu pyłów zawieszonych PM 2,5. W szczególności “niska emisja” związana jest z użytkowaniem domowych instalacji grzewczych nie spełniających standardów emisji, bądź spalaniem w nich nieodpowiedniej jakości paliwa stałego, a nawet odpadów komunalnych podlegających odrębnej segregacji i zbiórce przez wyspecjalizowane służby miejskie. Według wszelkiego prawdopodobieństwa przekroczona jest również na skutek tego w zakresie od 70 do 100% norma dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Łomży i okolic, w zakresie emisji kancerogennego i mutagennego benzo(a)pirenu. Prezes stowarzyszenia zapraszając do debaty poinformował także zebranych, że ŁTE “Ekosfera Doliny Narwi” prowadzi od miesięcy energiczne działania w kierunku możliwości bezpośredniego pomiaru poziomu emisji benzo(a)pirenu w łomżyńskim powietrzu.

Głos mają zaproszeni eksperci

Reklama

Dominik Polesiński - naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Białymstoku, który nadzoruje w województwie podlaskim pracę stacji pomiarowych jakości powietrza potwierdził, że posiada i monitoruje wiedzę o przekroczeniach poziomu w Łomży groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu. Właśnie  z tego powodu został na rok 2019 ogłoszony dla mieszkańców Łomży całoroczny Alert poziomu I w zakresie obecności w powietrzu pyłu PM2,5. Przybliżył zebranym zasady lokalizacji stacji pomiarowych jakości powietrza, jak również wstępnie obiecał pozytywne rozpatrzenie wniosku stowarzyszenia w sprawie pilnego monitoringu w łomżyńskim powietrzu benzo(a)pirenu. Podziękował za zaproszenie i pogratulował inicjatywy społecznej debaty w tak ważnym dla społeczeństwa zakresie.

Piotr Siergiej jeden z liderów Polskiego Alarmu Smogowego przedstawił w swojej prezentacji przyczyny powstawania smogu oraz zilustrował na przykładzie wystąpienia  w Polsce zjawiska wielkiego smogu w zimie 2017 roku, potwierdzenie jego bezpośredniego wpływu na skrócenie życia 11. tysięcy mieszkańców Polski. Zwrócił uwagę na niedosteczną świadomość społeczną w zakresie przeważającego wpływu “niskiej emisji” na poziom w powietrzu pyłów zawieszonych oraz benzo(a)pirenu. Posługując się danymi z opracowanego przez naukowców z Krakowa kalkulatora smogowego, podkreślił, że w 2018 roku płuca każdego statystycznego mieszkańca Łomży zaabsorbowały ilość benzo(a)pirenu zawartą w dymie około 1000 papierosów. Ekspert z Warszawy podjął również temat bezpieczeństwa eksploatacji domowych pieców i kominków, które przy spalaniu paliwa stałego potrafią w krótkim czasie tak we wnętrzu domu - jak i na zewnątrz, doprowadzić do długotrwałych i bardzo groźnych dla zdrowia stężeń trujących substancji. Zaprezentował na koniec zasady zachowania się podczas podejrzenia wystąpienia smogu oraz zaapelował o częste monitorowanie w okresie zimowym wskaźników jakości powietrza.

Reklama

Panel ekspertów zakończyło wystąpienie dr Katarzyny Paździor-Falkowskiej, która zasygnalizowała, że w swojej wieloletniej praktyce pulmologa i alergologa zauważyła, że w okresie grzewczym może zanotować u swoich pacjentów mocno zwiększony poziom problemów ze zdrowiem. Nasilenie chorób dotyczy zwłaszcza typowych chorób układu oddechowego i krążeniowego typu: astma, alergia, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli i płuc, nadciśnienie tętnicze, choroba płucna, udar i zawał. Potwierdziła bardzo niekorzystny wpływ najdrobniejszego  pyłu zawieszonego PM 2,5 i benzo(a)pirenu na zdrowie i życie dzieci, zwłaszcza w okresie płodowym  i wczesnodziecięcym, jak również osób starszych oraz z zaawansowanymi chorobami krążenia i układu oddechowego.

Po debacie

Reklama

Na zakończenie i w trakcie dwugodzinnej debaty antysmogowej jej uczestnicy mieli możliwość zadawania zaproszonym ekspertom licznych pytań i wyjaśnienia swoich wątpliwości.  Głos w imieniu Prezydenta Łomży zabrał obecny na spotkaniu naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska – Dariusz Boryszewski, który przedstawił szereg inwestycyjnych i ekologicznych działań prowadzonych przez Urząd Miejski w Łomży dla polepszenia stanu powietrza, deklarując w imieniu prezydenta wsparcie dla nowych w tym zakresie pomysłów i inicjatyw. Uczestnik dyskusji – radny miejski Andrzej Podsiadło podziękował z kolei w imieniu zebranych za pomysł przeprowadzenia debaty, jak również za bardzo wyczerpujące informacje, które jak przyznał pozwalają na problem zanieczyszczenia powietrza spojrzeć w pogłębiony sposób.

W imieniu organizatorów Wojciech Winko - szef ŁTE “Ekosfera Doliny Narwi” podziękował zebranym i zaproszonym ekspertom za udział w debacie, a spółce ZGO sp. z o.o. za jej wsparcie. Podkreślił, że cieszy go otwartość Prezydenta Łomży i Urzędu Miejskiego na współpracę w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska, deklarując podjęcie następnych inicjatyw stowarzyszenia w kierunku prowadzenia debaty publicznej nt. działań związanych z podnoszeniem świadomości ekologicznej oraz dbałości o czyste powietrze.

Reklama

/red./

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości