Reklama

SOLIDARNI W POTRZEBIE warunkowo zawieszają „Niemy protest”

07/06/2020 11:45

Kierowcy oraz piesi przemieszczający się w maju ciągiem ul. Piłsudskiego na wysokości szpitala wojewódzkiego, w każdą sobotę i niedzielę w godzinach południowych, mieli okazję obserwować publiczny „Niemy Protest” w obronie naszego szpitala oraz ku czci ofiar na życiu i zdrowiu poniesionych przez społeczność Ziemi Łomżyńskiej.

Od 13 marca br Szpital Wojewódzki w Łomży decyzją wojewody podlaskiego został przekształcony w szpital zakaźny, wyłącznie dla pacjentów podejrzeniem bądź zakażeniem wirusem SARS-COV-2. Decyzja ta pozbawiła z dnia na dzień świadczonej na miejscu opieki medycznej ponad 110 tysięczną społeczność Łomży i okolic, stając się pośrednio przyczyną wielu związanych z tym dramatów osobistych oraz przyczyniając się do dekompozycji funkcjonalnej i formalnej dotychczasowego modelu funkcjonowania szpitala. Od 21. maja wojewoda podlaski złagodził z dniem 1 czerwca br restrykcje swojej poprzedniej decyzji, pozostawiając jednak dla potrzeb pacjentów z „covidem” kluczowe oddziały szpitalne: Nefrologiczny ze Stacją Dializ, Noworodków i Wcześniaków, Ginekologiczno-Położniczy, Neurologiczny, Płucny, Okulistyczny i Zakaźny.

Protesty mieszkańców mają swoją podstawę

Reklama

Stowarzyszenie SOLIDARNI W POTRZEBIE, od samego początku kwestionowało podjętą bez konsultacji z samorządem lokalnym podstawę faktyczną decyzji wojewody podlaskiego, stawiając za wzór decyzję wojewody mazowieckiego, który w podobnej sytuacji polecił szpitalowi w Ostrołęce przeznaczyć tylko część miejsc dla pacjentów z „covidem”, pozostawiając w pełnym zakresie realizowane przez szpital świadczenia zdrowotne.

Dla zwrócenia uwagi na skutki i problem postępującej zapaści łomżyńskiej służby zdrowia, stowarzyszenie zdecydowało poza innymi działaniami o prowadzeniu przed szpitalem od dnia 2 maja „Niemego Protestu”. W ramach protestu każdorazowo jednoosobowo (z uwagi na restrykcje związane z pandemią) wolontariusze stowarzyszenia w każdy weekend w godz. 12-14 dyżurowali z transparentem oraz przyjmowali od łomżan podpisane druku petycji do odnośnych władz, w sprawie przywrócenia w łomżyńskim szpitalu pełno zakresowej opieki lekarskiej.

Reklama

Warunkowy gest dobrej woli

Z uwagi na uruchomienie od 1. czerwca poradni i części oddziałów szpitalnych oraz wobec zapowiedzianego przez Prezydenta Łomży utworzenia Zespołu na rzecz odtworzenia pierwotnej funkcji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, stowarzyszenie SOLIDARNI W POTRZEBIE w geście dobrej woli podjęło decyzję o warunkowym z dniem 1 czerwca br zawieszeniu publicznego działań związanych z prowadzonym dotychczas „Niemym Protestem”. Stowarzyszenie w dalszym ciągu będzie prowadziło wszelkie prawnie dopuszczalne działania mające na celu przywrócenie w naszym szpitalu pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych, zastrzegając sobie możliwość powrotu do bardziej publicznych form wyrażania protestu przeciwko ograniczeniu dla mieszkańców dostępności świadczeń.

Reklama

Zarząd stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE      

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości