„Mierniczówka”, „Przemysłówka”, „Drzewna”! Przez lata zmieniały się kierunki kształcenia i nazwy. Jednak jej wychowankowie będący na Jubileuszowym Zjeździe Absolwentów z okazji 100-lecia powstania Szkoły Drzewnej w Łomży nazywali ją po prostu „naszą dumą”. Spotkali się dziś po latach, by wrócić pamięcią do pierwszych przyjaźni, zauroczeń czy pierwszych miłości. O jubileuszu następnym pokoleniom będzie przypominać między innymi tablica pamiątkowa odsłonięta dziś na budynku, w którym się mieściła szkoła.
Ponad 300. wychowanków łomżyńskiej „Drzewnej” spotkało się dziś na Jubileuszowym Zjeździe Absolwentów. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze. Po niej odbyła się części oficjalna. Sala w auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich była wypełniona po brzegi. W spotkaniu uczestniczyli absolwenci, nauczyciele i byli pracownicy szkoły oraz wielu zaproszonych gości.
- Podczas uroczystości 85-lecia szkoły mieliśmy jeszcze nadzieję, że nasza szkoła będzie istnieć, a już podczas zjazdu na jej 90-lecie żegnaliśmy sztandar szkoły, bo już wiedzieliśmy, że są ogromne problemy, ale sztandar jak Państwo widzą jest dzisiaj z nami i będzie z nami, póki my będziemy – mówiła bardzo wzruszona była dyrektor „Drzewnej” Jolanta Pietrzykowska.
Reklama
Po uroczystościach w sali Centrum Kultury udano się pod dawną siedzibę szkoły przy al. Legionów 9 (obecnie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna), gdzie przy wejściu do budynku odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia szkoły.
- Byłem w środku, wszystko przepięknie zrobione, nowocześnie, z „naszej szkoły” zostały tylko zabytkowe poręcze przy schodach – wspomina z nostalgią 70-letni absolwent „Drzewnej”. – Komu zależało na tym, żeby naszą szkołę zlikwidować – dopytuje swoich byłych kolegów obecnych na zlocie.
Reklama
Przez stulecie swojej działalności szkoła wykształciła ponad osiem tysięcy absolwentów. Oficjalnie została zlikwidowana w 2017 roku.