Trwają przygotowania do bożonarodzeniowego przedstawienia w „Państwówce”. W postaci z Jasełek wcielą się studenci oraz pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Przygotowania do świątecznego spektaklu trwają od miesiąca. Widowiska bożonarodzeniowe wywodzą się ze średniowiecznej tradycji misteriów franciszkańskich, a ich polska etymologia od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. – Pan Jezus nie urodził się w szopie, ale w naszych sercach. Dlatego ważne jest, aby w tym świątecznym okresie pamiętać o ludziach potrzebujących i samotnych – mówi Sebastian Chrzanowski, reżyser uczelnianych jasełek, ale także tegoroczny regionalny koordynator Szlachetnej Paczki, akcji pomocy rodzinom.
W jasełkach nie zabraknie kreatywnych rozwiązań. – Co roku przedstawienie jest oryginalne, gdyż nasi studenci są wybitnie kreatywni i zaangażowani – dodaje Sebastian Chrzanowski.
Studenci „Państwówki” odegrają nie tylko postacie Świętej Rodziny, pasterzy, trzech mędrców ze wschodu. W biblijnej opowieści o narodzeniu Jezusa pojawią się również bohaterowie, których w tradycyjnych Jasełkach nie ma. – Nie będzie elementu zaskoczenia jeśli zdradzę szczegóły. W pewnym sensie zagram siebie – mówi dr Dariusz Perło, Prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich. I dodaje: – Przygotowania do Jasełek są bardzo intensywne.
Studenci mają okazję wykazać się nie tylko talentem aktorskim, ale także muzycznym.
– Oprawa muzyczna dodaje nastroju, mówi Rafał Dobrowolski, student w PWSIiP w Łomży. Za część muzyczną odpowiadają żacy oraz Akademickie Centrum Języków Obcych, które w absolutnej tajemnicy, nie zdradzając szczegółów, aranżuje nastrojową, muzyczną niespodziankę.
Jasełka wystawione zostaną 18 grudnia o godzinie 15:00 w Auli im. Prof. Antoniego Jakubczaka (ul. Akademicka 1), podczas spotkania opłatkowego społeczności akademickiej PWSIiP.
Tekst i audio: Monika Dąbrowska
Zdjęcia: Jacek Bochenko