Święto Narodowe Trzeciego Maja: Apel pamięci przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty w Łomży

03/05/2024 11:49

Głównym elementem łomżyńskich obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja był Apel Pamięci, w którym wzięła udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe. Następnie odbyło się złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty – na Placu Papieża Jana Pawła II.

- Nasze serca biją w patriotycznym rytmie. Zgromadziliśmy się, aby uczcić niezłomnego ducha ojczyzny i przypomnieć sobie o historii naszego dążenia do wolności i suwerenności. Jak powiedział błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński patron powiatu łomżyńskiego: ,, Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać”. Właśnie to przesłanie możecie wyciągnąć dla siebie z dzisiejszego święta. Abyśmy tak jak mężowie stanu potrafili się zjednoczyć w pracy i na wspólne dobrą i przyszłość - oświadczył Lech Marek Szabłowski Starosta Łomżyński, podczas dzisiejszych obchodów Konstytucji 3 maja.

Swoją przemowę jak wiele innych przedstawicieli władz wygłosiła także posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, która podkreślała, iż święto Konstytucji 3 maja to ,, ukoronowanie działań wielu pokoleń, które walczyły o suwerenność i niepodległość. Dlatego też musimy pielęgnować jedność tolerancję i szacunek dla różnorodności, które stanowią siłę naszej społeczności’’.

Na uroczystości były obecne również m.in. sztandary, poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele samorządów różnych szczebli, a także organizacje społeczne, służby mundurowe oraz mieszkańcy.

Po skończonych uroczystościach na placu Papieża Jana Pawła II wszyscy wspólnie wybrali się na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny do Katedry Łomżyńskiej.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/05/2024 08:45

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości