W Łomży główne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaplanowano na poniedziałek 2 września. Tego dnia pochowane zostaną szczątki poległych polskich żołnierzy, a nieco później nastąpi odsłonięcie muralu "Bohaterom września 1939 roku"
1 września o godz. 12:00 mieszkańcy całej Polski usłyszą dźwięk syren alarmowych. Jak przekazuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku ich włączenie będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania, a sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.
Łomżyńskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej zaplanowano na 2 września.
Poniżej harmonogram:
11.00 – Msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w intencji żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku (ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
12.00 – uroczystość złożenia do grobu doczesnych szczątków polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, ekshumowanych przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Mątwica k. Łomży
– Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci, u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
– zapalenie zniczy i złożenie kwiatów
13.30 – odsłonięcie muralu "Bohaterom września 1939 roku" (ul. Polowa 11)