- Żeby żołnierze dywizji mogli funkcjonować sprawnie i skutecznie, muszą mieć wsparcie logistyczne. I to jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami z 18 Pułku Logistycznego z siedzibą tu, w Łomży - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, podczas dzisiejszej uroczystości sformowania 18 Pułku Logistycznego. Dowodzenie nową jednostką objął pułkownik Paweł Gałązka.
18 Pułk Logistyczny, który został utworzony na bazie Warsztatów Technicznych Łomża podlega bezpośrednio dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Pułk będzie zabezpieczał pod względem logistycznym działalność jednostek wchodzących w skład „Żelaznej Dywizji”.
- To będzie pułk, który będzie składał się z trzech batalionów. Z batalionu, którego zadaniem będzie transport, z batalionu, którego zadaniem będzie zabezpieczenie i batalionu remontowego, który będzie miał w opiece sprzęt, którym dysponuje Wojsko Polskie - poinformował minister Błaszczak.
Reklama
Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył dowódcy nowej jednostki, pułkownikowi Pawłowi Gałązce decyzję o sformowaniu 18 Pułku Logistycznego.
- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem i honorem - mówił płk Gałązka. - Myślę, że zostanę tutaj przyjęty jako nowy mieszkaniec Łomży, bo ja już się czuję jak w rodzinie.
Decyzja o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej podjęta została 2018 roku. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. 18 pułk logistyczny wejdzie w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Proces ten, będący jednym z priorytetów określonych w głównych kierunkach rozwoju sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2017–2026, realizowany jest w dwóch etapach i zostanie zakończony w 2026 roku.
Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniał wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jednakże jego podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP.
W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny, artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ. Dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej jest generał dywizji Jarosław Gromadziński, jednostka dziedziczy tradycje 18. Dywizji Piechoty.
We wtorek 24 września 2019 roku o godzinie 9:00 odbędą się kwalifikacje do zawodowej służby wojskowej na potrzeby 18 Pułku Logistycznego.