Specjalny pociąg turystyczny zestawiony z historycznych, pasażerskich wagonów 1 i 2 klasy, a także kultowego wagonu barowego WARS odwiedził dziś Łomżę. Ponad setka mieszkańców naszego miasta, na starym nieistniejącym dworcu PKP, przywitała z sentymentem przyjazd „Jaskółki”, prowadzonej przez ponad 40-letnią lokomotywę SM42.
Pociągi osobowe nie jeżdżą w Łomży od 28 lat!
- Jeździmy w tym momencie turystycznie, ale też żeby pokazać, że kolej ma szansę wrócić do Łomży. Już za kilka lat w związku z szybką koleją, zwykli mieszkańcy będą mogli przejechać się czy w kierunku Warszawy, czy w kierunku Białegostoku – mówi Marcin Wróbel ze stowarzyszenia Podlaskie Centrum Kolejowe.
Czuć sentyment mieszkańców do pociągów w mieście!
- Jest to kwestia 5-6 lat i zostanie zbudowana ta kolej - mówi o rządowych planach wybudowania kolei dużych prędkości tzw. szprychy nr 3 w ramach Programu CPK poseł Lecha Kołakowski. - Z Łomży do Warszawy będziemy mogli dojechać w godzinę w godzinę. Nie będzie potrzeby jeżdżenia samochodami. Myślę, że to przyczyni się bardzo do rozwoju Łomży, o atrakcyjności naszego miasta, stworzy miejsca pracy i będziemy żyć cywilizacyjnie znacznie lepiej - dodaje Kołakowski.