Reklama

Tradycyjne potrawy w konkursie "Zasmakuj w Łomży" [FOTO]

22/08/2019 08:33

"Skwarki babci Oli", "Zupa parzybroda" czy "Świeżonka łomżyńska" - m.in. takie dania przygotowano z okazji konkursu pn. "Zasmakuj w Łomży", który odbył się w naszym mieście po raz drugi. Pochodzenie przepisu trzeba było udowodnić, załączając np. zdjęcie przepisu z zeszytu babci, przytaczając historię powstania i przekazywania receptury i wykazując, że dania powstające według wskazówek są przygotowywane od pokoleń.

Pierwszym etapem konkursu "Zasmakuj w Łomży" było przygotowanie dokumentacji i przepisów z  zeszytów "naszych babć", drugim zaś degustacja 10 potraw. Dania musiały być regionalne, tradycyjne i powinny nawiązywać do potraw z ziemi łomżyńskiej z dawnych lat.

- To co jadano kiedyś na naszej ziemi, to przygotowali Państwo uczestniczący w naszej zabawie i zaprezentowali w konkursie "Zasmakuj w Łomży" – mówiła Marta Jackowska, przewodnicząca komisji konkursowej podczas spotkania w Centrum Aktywności Kulturalnej i Turystycznej "Domek Pastora", gdzie można było spróbować takich dań jak "Babka ziemniaczana", "Skwarki babci Oli", "Rejbak kurpiowski", "Gołąbki Hreczane", "Zupa parzybroda" czy "Świeżonka łomżyńska".

Reklama

-  Bardzo ważne jest kultywowanie tradycji regionalnych, a jak wiemy nasze miasto promuje się przez hasło "Zasmakuj w Łomży". Często podkreślamy, że nie odnosi się tylko do smaku, bo mówimy o tym, że można w Łomży zasmakować m.in. przez kulturę, sport i przyrodę, ale ta nazwa zobowiązuje do tego, aby był też element kulinarny, promocji naszego miasta i regionu – mówił podczas degustacji potraw konkursowych prezydent Mariusz Chrzanowski, gratulując jednocześnie uczestnikom przygotowanych przez nich dań i umiejętności potrzebnych do ich przyrządzenia.

- My przygotowałyśmy "rejbaka". To jest nazwa tradycyjna, dzisiaj nazywana też kartoflakiem czy babką ziemniaczaną. Jest to potrawa prosta, chłopska, jej skład to ziemniaki ze skwarkami upieczone w piecu.  Przyjętym zwyczajem jest to, że potrawę przyrządza się po wykopkach, tak jak dawniej miało to miejsce i podaje się z zimnym mlekiem – mówiły kucharki ze Stowarzyszenia  Gospodyń Wiejskich w Sławcu, dodając że w zabawie biorą udział po raz drugi. W poprzedniej edycji konkursu „Zasmakuj w Łomży” gospodynie zajęły III miejsce.

Reklama

Wyniki  poznamy 31 sierpnia podczas Gościńca Łomżyńskiego. Wtedy odbędzie się również wręczenie nagród laureatom. Wzorem poprzedniej edycji konkurs zorganizowano wspólnie z gminami Łomża i Piątnica oraz Miastem Nowogród.

Źródło: UM Lomza/mylomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości