Reklama

Trzy tragiczne rocznice upamiętniono dzisiaj w Łomży [FOTO]

10/04/2024 11:30

Zbrodnia Katyńska, druga masowa deportacja na Sybir i tragedia smoleńska – te trzy tragiczne rocznice obchodzono dzisiaj w Łomży. Wydarzenia te zmieniły bieg historii narodu Polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się w Dolinie Pamięci przy ul. Katyńskiej, gdzie odbył się apel poległych, oddano salwę honorową i złożono kwiaty. O godz. 8.41 uruchomiono też syreny alarmowe. Następnie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiono mszę św. za wszystkich poległych. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą wywózki na nieludzką ziemię, umieszczoną na budynku hali targowej przy ul. Gen. Wł. Sikorskiego.

W uroczystościach wziął udział prezydent Łomży, wicemarszałek województwa podlaskiego, władze powiatowe, dowódca garnizonu Łomża, przedstawiciele Związku Sybiraków, harcerze oraz mieszkańcy Łomży. 

Reklama

- To bardzo ważny dzień upamiętniający zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską. To niezwykle ważne wydarzenia w historii naszego kraju, ale i dla wielu mieszkańców Łomży i ziemi łomżyńskiej, których rodziny zostały wywiezione na Syberię – powiedział Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. -  Dla mnie te wydarzenia mają charakter osobisty, ponieważ dotyczą też mojej rodziny. Moja babcia była wywieziona z całą rodziną na Syberię. Pradziadek został zamordowany w Twerze. 

Na uroczystości był obecny Lech Szabłowski, starosta łomżyński.

Reklama

- 22 tysiące Polaków zostało zamordowanych w Katyniu są symbolem niesamowitego okrucieństwa i symbolem wymazania Polski z map świata. Ci Polacy, którzy tam zginęli to była elita kraju. Byli jeńcami wojennymi chronionymi prawem międzynarodowym, a mimo to zostali zgładzeni – zaznaczył Lech Szabłowski. - Sowieci doskonale wiedzieli, że zatrzymani Polacy nigdy nie poddadzą się i zawsze będą walczyli o wolną Polskę. Jesteśmy zobowiązani czcić ich pamięć. 

Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński przypomniała, że wywózki na Sybir spotkały wielu mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Sowieci w pierwszej kolejności wywieźli osiedleńców z Elżbiecina, którzy trafili tam za zasługi wojskowe. 

Reklama

- Kara za to, że było się Polakiem to jest coś niebywałego. Dzisiaj trzeba o tym pamiętać i przypominać młodszym – dodała Maria Dziekońska. 

Starosta łomżyński wypowiedział się również o katastrofie smoleńskiej.

-  Ciągle nie została wyjaśniona przyczyna tej katastrofy. Tam również ważne polskie osobistości zginęły na służbie przy wykonywaniu swoich obowiązków. Wierzę w to, że przyszłe pokolenia będą wspominać te smutne i tragiczne wydarzenia – dodał Lech Szabłowski.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/04/2024 11:38
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości