Łomżyńskie szkoły przyjęły dzieci uchodźców z Ukrainy. Najwięcej nowych uczniów ma SP2. W placówkach oświatowych na terenie miasta zatrudnione zostały także 2 osoby z ogarniętego wojną kraju: jedna z nich jako nauczyciel.
Ponad 3,5 tys. ukraińskich nauczycieli chce pracować w polskich szkołach. W całym kraju w placówkach edukacyjnych jest już ok 150 tys. dzieci z Ukrainy. Najwięcej w szkołach podstawowych. Dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, jest organizowana dodatkowa bezpłatna nauka języka polskiego. Nauka odbywa się w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego w szkole, do której zostało zapisane dziecko.
A jak to wygląda w Łomży?
- Jedna osoba z Ukrainy, która przybyła do Łomży po rosyjskiej agresji, została zatrudniona na stanowisku pedagogicznym w Szkole Podstawowej nr 10. Kształci się w niej 27 dzieci z Ukrainy. 35 takich dzieci uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 2, w której planowane jest też zatrudnienie jednej Ukrainki na stanowisku niepedagogicznym - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Jest to zatrudnienie na czas określony, subsydiowane przez Powiatowy Urząd Pracy - dodaje.
Obecnie w łomżyńskich placówkach oświatowych uczy się 148 dzieci ukraińskich uchodźców. Ratusz nie planuje zatrudniania nauczycieli do nauki języka ukraińskiego.