Reklama

Uczniowie i nauczyciele z Ukrainy w łomżyńskich szkołach

08/04/2022 12:52

Łomżyńskie szkoły przyjęły dzieci uchodźców z Ukrainy. Najwięcej nowych uczniów ma SP2. W placówkach oświatowych na terenie miasta zatrudnione zostały także 2 osoby z ogarniętego wojną kraju: jedna z nich jako nauczyciel.

Ponad 3,5 tys. ukraińskich nauczycieli chce pracować w polskich szkołach. W całym kraju w placówkach edukacyjnych jest już ok 150 tys. dzieci z Ukrainy. Najwięcej w szkołach podstawowych. Dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, jest organizowana dodatkowa bezpłatna nauka języka polskiego. Nauka odbywa się w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego w szkole, do której zostało zapisane dziecko.

A jak to wygląda w Łomży? 

Reklama

- Jedna osoba z Ukrainy, która przybyła do Łomży po rosyjskiej agresji, została zatrudniona na stanowisku pedagogicznym w Szkole Podstawowej nr 10. Kształci się w niej 27 dzieci z Ukrainy. 35 takich dzieci uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 2, w której planowane jest też zatrudnienie jednej Ukrainki na stanowisku niepedagogicznym - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Jest to zatrudnienie na czas określony, subsydiowane przez Powiatowy Urząd Pracy - dodaje.

Obecnie w łomżyńskich placówkach oświatowych uczy się 148 dzieci ukraińskich uchodźców. Ratusz nie planuje zatrudniania nauczycieli do nauki języka ukraińskiego.

Reklama



 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości