2 kwietnia obchodzony jest światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa, a także zwrócenie uwagi na potrzebę wrażliwości i tolerancji.
Dziś (3.04) ulicami naszego miasta przeszedł Niebieski Marsz. Wydarzenie zostało zorganizowane pod hasłem „Odwróć się – odkryj mnie”. Uczestnicy wyruszyli sprzed kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży, aby przejść ulicami: Zawadzką, Sikorskiego, Szosa Zambrowska, Polową i Giełczyńską. Marsz zakończył się na Placu Niepodległości.
„Dzień ten jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi Łomżan na fakt, iż autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta. Wzmacnianie świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum pozwoli na budowanie harmonijnej społeczności naszego miasta, wykazującej większe zrozumienie, a z czasem i akceptację dla autystycznej odmienności” – informuje Fundacja DR OTIS.
Reklama
Zgromadzeni trzymali w dłoniach balony oraz niebieskie flagi. To właśnie ten kolor jest charakterystycznym motywem Światowego Dnia Autyzmu, który na całym świecie obchodzony jest 2 kwietnia. Ustanowiono go z inicjatywy małżonki emira Kataru, a zgromadzenie ogólne ONZ poparło tę inicjatywę rezolucją z dnia 18 grudnia 2007 r.
Do godz. 16:00 wolontariuszy Fundacji DR Otis będzie można spotkać w autobusie linii nr 10.