W niedzielę, 26 lutego, w Jedwabnem odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Jakuba Apostoła o godzinie 9:30. Po mszy świętej delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie po odmówionej modlitwie przez ks. Andrzeja Mikuckiego złożono kwiaty.
Uroczystości w Jedwabnem zorganizował Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński, który wystawił poczet sztandarowy i wartę honorową przy żołnierskich grobach. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele samorządów gminy i województwa oraz parlamentu i harcerze.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. To dzień, który ma na celu upamiętnienie tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
fot. Gmina Jedwabne