W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem zaprezentowana została publikacja o deportacjach mieszkańców gminy Jedwabne i okolic w latach 1940-1941.
"Zesłani na Sybir. Deportacje mieszkańców Gminy Jedwabne i okolic na Syberię w latach 1940-1941" – to publikacja Instytutu Pamięci Narodowej. Pracownikom udało się zebrać relacje i zdjęcia ludzi z rejonu Jedwabnego, którzy najpierw trafili do Łomży, a następnie zostali wywiezieni na nieludzką ziemię.
„W wydawnictwie umieszczono wspomnienia osób, które zostały wywiezione podczas drugiej i czwartej deportacji, kolejno 13 kwietnia 1940 r. oraz 20 czerwca 1941 r. Przytaczając je tutaj, także im chcemy w ten sposób oddać hołd i upamiętnić ich tragiczne losy” – czytamy.
Reklama
Przybyłe na dzisiejsze wydarzenie delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem Sybiraka w Jedwabnem. Całość zakończył recital muzyczny Andrzeja i Jana Kołakowskich.
Dodajmy, że 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Funkcjonariusze NKWD zamordowali prawie 22 tys. obywateli II Rzeczpospolitej. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.