"Zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem" - zapowiada rząd. W województwie podlaskim szpitalem koordynacyjnym będzie Szpital MSWiA w Białymstoku.
"Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19." - informuje resort.
Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Zespół ten będzie koordynować przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; ruch karetek „wymazowych” i transportowych; przekazywanie pacjentów do izolatoriów.
Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.
W województwie podlaskim szpitalem koordynacyjnym będzie Szpital MSWiA w Białymstoku

Rząd zwiększa rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach, lekarze będą mogli:
Zniesiony zostanie również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.