W 2019 roku tylko raz pobrano narządy w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, podobnie jak w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie. W całym województwie podlaskim narządy pobrano od 20 dawców. To dużo lepszy wynik niż w roku ubiegłym.
W 2019 roku w województwie podlaskim do transplantacji pobrano narządy od 20 dawców, w tym przeprowadzono 17 pobrań wielonarządowych. Liczba pozyskanych narządów wyniosła 91 (7 serc, 16 wątrób, 2 płuca, 40 nerek, 26 rogówek). W 2018 roku dawców było zaledwie 11. Pobrano wtedy 35 narządów.
Szpitalem, w którym głównie realizowane są pobrania narządów do transplantacji na terenie województwa podlaskiego jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Pozostałych pobrań narządów dokonano w 3 ośrodkach: 2 pobrania w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, 1 w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży i 1 w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie.
Pozyskane narządy do transplantacji przeszczepiono w następujących ośrodkach: w Instytucie Kardiologii w Aninie (6 serc), w Klinice Kardiochirurgii w Poznaniu (1 serce), w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacji i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie (6 wątrób), w Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantologii CZD w Warszawie (1 wątroba), w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacji UCK w Gdańsku (1 wątroba), w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacji i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie (5 wątrób), w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie (3 wątroby), w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (2 płuca), w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (39 nerek, 1 nerka została przekazana do CZD w Warszawie), w Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dokonano przeszczepienia (10 rogówek, pozostałe przekazano do Banku Tkanek).
W tym roku mija 31 lat od zapoczątkowania transplantologii na terenie województwa podlaskiego. Pierwszej transplantacji w naszym regionie dokonano w 1989 roku . Transplantacja jest w pełni uznaną i szeroko stosowaną na całym świecie metodą leczenia skrajnej i nieodwracalnej niewydolności wielu narządów. Wielu chorych, którzy dotychczas mogli spodziewać się jedynie śmierci lub ograniczonej wieloma cierpieniami egzystencji, może obecnie odzyskać zdrowie dzięki zastąpieniu chorych narządów zdrowymi, pobranymi od innych ludzi. Największą barierą w rozwoju i wykorzystaniu dotychczasowych osiągnięć transplantologii jest wciąż znaczący niedobór narządów do transplantacji.
PUW/mylomza