Dziś przypada 77. rocznica największego podczas drugiej wojny światowej, zorganizowanego przez Armię Krajową, zbrojnego wystąpienia przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Z tej okazji, nie tylko w stolicy naszego kraju, obchodzone są uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego.
Łomża również nie zapomniała uczcić bohaterów tamtych dni. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego i Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej oraz w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego złożone zostały kwiaty.
Uroczystość punktualnie o godz. 17:00 rozpoczął dźwięk syren rozlegających się nad miastem.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni i było największą akcją zbrojna podziemia niepodległościowego w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europie. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.