Reklama

W łomżyńskim szpitalu odsłonięto tablicę upamiętniającą doktora Wenderlicha [VIDEO i FOTO]

07/10/2022 15:53

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odsłonięta została tablica upamiętniająca dr. n. med. Wiesława Wenderlicha – lekarza, doktora nauk medycznych, twórcę łomżyńskiej radiologii i "komentatora czasu polskich przemian".

Z inicjatywą wykonania tablicy wyszli przyjaciele doktora Wenderlicha wraz z pracownikami łomżyńskiej radiologii. Znajduje się ona na I piętrze Szpitala Wojewódzkiego, przy Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.

- Grono przyjaciół i grono pracowników, którzy bardzo dużo zawdzięczają doktorowi, stwierdzili, że należy upamiętnić tak wielką osobę, wielkiego profesjonalistę, którego cenili wszyscy pacjenci – mówił Roman Engler ,rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. - Ja miałem przyjemność cenić jego za to, że zawsze dysponował czasem, zawsze dysponował dobrą radą, nigdy nie odmawiał pomocy. Wyróżniał się tym, że miał bardzo specyficzne i bardzo dobre poczucie humoru, był duszą towarzystwa.

Reklama

Podczas symbolicznego odsłonięcia tablicy obecnych było kilkadziesiąt osób, w tym m.in. bliscy Wiesława Wenderlicha i pracownicy szpitala.

- Doktor Wenderlich chciał pozostawić coś po sobie i myślę, że mu się to udało. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu, upamiętnić człowieka, który był nie tylko moim szefem, ale także moim przyjacielem – mówiła Bożena Chojnowska, koordynator Zakładu Diagnostyki Obrazowej. - On uchylił mi drzwi do tej radiologii. Ja mogłam wejść do tego pokoju i do dzisiaj pracuję w nim, też świadcząc usługi dla pacjentów ziemi łomżyńskiej.

Reklama

W uroczystości wzięła również udział wdowa po Wiesławie Wenderlichu, która wyraziła wdzięczność osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia.

- Wiesio był cudownym mężem, ale jego miłością była radiologia - wspominała swojego męża Irena Wenderlich. - Wiele czasu spędzał w szpitalu, czytał literaturę fachową, znał język niemiecki, spotykał się ze specjalistami różnych ośrodków w kraju, kształcił się. Długa praca owocowała i przynosiła korzyści pacjentom. Jestem wdzięczna losowi, że 40 lat temu postawił na mojej drodze życiowej tak wyjątkowego człowieka.

Reklama

Po uroczystym odsłonięciu tablicy, w sali wykładowej, odbyła się prezentacja pamiątkowych zdjęć.

W murach łomżyńskiego szpitala Wiesław Wenderlich spędził 25 lat swojej zawodowej pracy. Pod jego kierownictwem uzyskało w Łomży specjalizację kilkunastu lekarzy radiologów. W 2014 r. z okazji Jubileuszu 500-lecia szpitalnictwa na Ziemi Łomżyńskiej został wyróżniony odznaczeniem Ministra Zdrowia „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia”. Zmarł w 2019 roku.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości