1,5 tony węgla do końca roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. - taką ilość opału będzie można kupić po preferencyjnej cenie, czyli za maksymalnie 2 tys. zł. To zapisy, które można znaleźć w ustawie przegłosowanej przez Sejm. Co ciekawe, gminy Nowogród i Zbójna, jeszcze przed zakończeniem procesu legislacyjnego, chcą wiedzieć, ilu mieszkańców zamierza kupić tańszy węgiel.
W czwartek (21.10) Sejm uchwalił ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.
Przypomnijmy, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, po czym sprzedadzą go mieszkańcom po maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Zobacz również: Tona węgla za 2 tys. zł. W Łomży też?
Co istotne, gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.
Trzeba będzie złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Z takiej możliwości skorzystają osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego.
Samorząd będzie mógł sam zająć się dystrybucją, zrobić to w porozumieniu z innymi gminami, wykorzystać spółkę komunalną gminy bądź podpisać umowę ze składem węglowym.
W ustawie znalazł się też zapis, że gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży po preferencyjnej cenie przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.
Teraz ustawą zajmie się Senat.
Co ciekawe, np. gmina Nowogród już teraz chce wiedzieć, ilu mieszkańców zainteresowanych jest nabyciem importowanego węgla na preferencyjnych warunkach. Właściciele nieruchomości proszeni są o kontakt z Urzędem Miejskim w Nowogrodzie do 24 października osobiście, mailowo na adres pomoc@nowogrod.com oraz pod numerem telefonu 86 217 55 28.
Podobne podejście ma gmina Zbójna, która również prosi mieszkańców o zgłaszanie się do najbliższego poniedziałku. Należy dzwonić pod numer tel. 862140029.
W obydwu przypadkach chęć zakupu można zgłosić również u sołtysów.
Zobacz też: Porównywarka cen opału. Ile zapłacimy za węgiel w Łomży i okolicach?
Fot. Bielskie Składy Opałowe