Reklama

Wielka obniżka diet? Radni przygotowali projekt uchwały [VIDEO i FOTO]

05/09/2019 12:45

- Żaden radny, oprócz przewodniczącego rady, nie przekroczy kwoty 1000 zł - mówił wiceprzewodniczący Dariusz Domasiewicz, odnosząc sie do przedstawionego dzisiaj projektu obniżenia diet miejskich rajców. Propozycję, która pozwoli uzyskać miesięcznie około 7 tys. złotych oszczędności, poparli również radni niezrzeszeni w klubie Przyjaznej Łomży.

- Przygotowaliśmy projekt uchwały bardzo obniżający diety radnych. (...)  Żaden radny, oprócz przewodniczącego rady, nie przekroczy kwoty 1000 zł, więc jest to bardzo znacząca obniżka. Uważamy, że jest to pierwszy konkretny krok w stronę tego, żeby miasto w końcu zaczęło oszczędzać, a jak radny mówi o oszczędnościach, to najlepiej jakby zaczął od siebie - rozpoczął konferencję wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Domasiewicz. Wraz z nim obecni byli: Wojciech Michalak, Andrzej Podsiadło, Marianna Jóskowiak i Zbigniew Prosiński.

Jak przekazał radny Prosiński, intencją złożenia projektu uchwały jest dostosowanie wysokości diety do jej definicji - dieta przysługuje radnym za utracone przychody lub zarobki z tytułu wykonywania mandatu radnego. Radny za przykład podał funkcję wiceprzewodniczącego, który za pracę w dwóch komisjach oraz udział w sesji otrzymuje ponad 1500 złotych. To nieadekwatne środki w stosunku do czasu pracy, a diety powinny być urealnione.

Reklama

Projekt popiera też Marianna Jóskowiak, radna z klubu PiS i przewodnicząca komisji finansów. - My jako Prawo i Sprawiedliwość podpisujemy się pod tym wnioskiem - mówiła radna, wspominając o wysokim zadłużeniu miasta . - Jesteśmy za obniżeniem tych diet radnego, żeby nie było tak, że miasto się zadłuża, a radni po prostu nie robią nic w tej sprawie. Dlatego zaczynamy oszczędzać od siebie.

Jak przekazał radny Wojciech Michalak, przedstawiona propozycja pozwoli uzyskać oszczędności w kwocie około 7 tys. zł miesięcznie, czyli około 21 tys. zł do końca tego roku. O ile kwota bazowa nie ulegnie zmianie, do końca kadencji zaoszczędzone zostaną środki w wysokości ok. 350 tys. zł - wynika z projektu. 

Reklama

- Chcemy jasno podkreślić, że do samorządu nie idzie się dla pieniędzy, stąd ta uchwała - podsumował Domasiewicz, dodając jeszcze, że liczy na jednomyślność w radzie i nie wyobraża sobie, żeby głosowanie nie uzyskało większości. - W tej kadencji ma być skromniej.

Projekt uchwały ma zostać złożony dzisiaj na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej Łomży.

Szczegóły w naszym materiale VIDEO. Projekt znajduje się w galerii. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości