Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało biskupom wskazania odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach. KEP nie zaleca m.in. organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów oraz pokropień i przypomina biskupom o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. W artykule publikujemy treść sugestii odnośnie Triduum Paschalnego:
Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział w Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej).
Wielki Czwartek
Wielki Piątek
Wielka Sobota
Niedziela Zmartwychwstania
"Dziękujemy wszystkim Księżom Biskupom za podejmowanie niełatwych, ale koniecznych decyzji, w duchu jedności i tradycji Kościoła, których celem jest dobro duchowe wiernych oraz troska o ich zdrowie i życie. Przez orędownictwo Maryi, Jasnogórskiej Królowej Polski, powierzamy Panu Bogu posługę Księży Biskupów w tym trudnym czasie, upraszając potrzebne łaski" - czytamy w zaleceniach KEP.
Reklama
Pełna treść wskazań Prezydenum Konferencji Episkopatu Polski dostępna jest w załączniku na dole strony.
W tym roku Wielkanoc obchodzimy 12 kwietnia. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, który stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin.
Stanowiąc centrum roku liturgicznego Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne: obchodzona przez trzy dni, z Triduum Paschalnym, poprzedzona Wielkim Postem i ukoronowana Zesłaniem Ducha Świętego, nie może być przeniesiona.