Grupa teatralna więźniów z Czerwonego Boru "GALERNICY SZTUKI", pod kierownictwem Dariusza Szady-Borzyszkowskiego, wystąpiła dziś we czwartek w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora z widowiskiem "Jesteśmy Polski warci".
Wcześniej ta sama grupa obejrzała premierowy pokaz tegoż spektaklu przygotowany przez osadzonych z ZK Białystok. Możliwość obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez więźniów z Białegostoku była dla osadzonych z Czerwonego Boru wydarzeniem szczególnym. Niecodzienni widzowie mogli podziwiać swoich kolegów w rolach, w które wcielą się sami już dzisiaj.
Autorem scenariusza "Polski jesteśmy warci" jest Jacek Raginis, wnuk legendarnego dowódcy spod Wizny kapitana Władysława Raginisa. Przedstawienie jest przywołaniem dramatycznych wydarzeń z września 1939r., kiedy to wojska dowodzone przez Raginisa stawiły czoło kilkudziesięciokrotnie liczniejszym siłom hitlerowskim.
Tuż przed premierą dyrektorzy Zakładu Karnego płk Tadeusz Kaczyński i Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk podpisali porozumienie, na mocy którego wspólnie realizowane będą zadania służące readaptacji osadzonych. Pierwszym efektem tego porozumienia było właśnie wystawienie na scenie łomżyńskiego teatru spektaklu, w którym w aktorów wcielili się osadzeni.