Inscenizacja jednego z epizodów walk z 1920 roku była najbardziej widowiskową częścią uroczystości pn. „Wstań Ofiarny Orle Biały – obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej”. Wydarzenie przygotowała dla mieszkańców gminy Biblioteka w Podgórzu.
Niedzielne uroczystości w Podgórzu rozpoczęły się od mszy świętej, po której uczestnicy przeszli przed pomnik Zesłańców Sybiru. Tam oddano hołd mieszkańcom gminy zesłanych w latach II wojny światowej na nieludzką ziemię. Kwiaty przed pomnikiem złożyli: senator Marek Adam Komorowski, poseł Lech Antoni Kołakowski, radny sejmiku województwa podlaskiego Piotr Modzelewski, starosta łomżyński Lech Szabłowski i zastępca wójta gminy Łomża Cezary Zborowski.
Największą atrakcją dla zgromadzonych była pierwsza w Podgórzu rekonstrukcja jednego z epizodów potyczki żołnierzy bolszewickich z Polakami z lata 1920 roku.
"Początkowe zwycięstwo bolszewików nad wycofującymi się żołnierzami polskimi, a następnie kontrofensywa i ostateczne zwycięstwo Polaków. Do takich wydarzeń wielokrotnie dochodziło także w okolicach Łomży, gdzie po raz pierwszy, po czterech tygodniach odwrotu, wojska polskie na pięć dni powstrzymały prącą na Warszawę nawałę bolszewicką. Ten czas pozwolił Naczelnemu Dowództwu na opracowanie i przygotowanie kontrofensywy znad Wieprza, która po powstrzymaniu wojsk bolszewickich na przedpolach Warszawy, doprowadziła do ich rozbicia i odwróciła bieg wojny." - przekazują urzędnicy gminy Łomża.
Więcej w naszym materiale VIDEO
/fot. gmina Łomża/