Reklama

Wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej dla grupy z ZK Czerwony B

22/04/2016 05:06

Grupa teatralna "Galernicy Sztuki" z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, zadebiutowała na deskach Teatru w Poznaniu, biorąc udział w III Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym organizowanym przez Areszt Śledczy w Poznaniu. Galernicy Sztuki zaprezentowali przedstawienie "Transport z Jeruzalem" Ewangelia Według Więzienia.

Aktorzy z Czerwonego Boru otrzymali specjalne wyróżnienie za dramat jaki ukazany został przez nich w zaprezentowanej sztuce. Jury składające się z przedstawicieli środowisk artystycznych i naukowych pod przewodnictwem Pani Ewy Wójciak z Teatru Ósmego Dnia oraz pozostali jego członkowie: Marcin Kowalski - wicedyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, prof. Grzegorz Ziółkowski - z Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk UAM w Poznaniu oraz prof. Wiesław Ambrozik - kierownik Zakładu Resocjalizacji Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, bardzo wnikliwie oceniało przezentowane spektakle.

III edycja przeglądu więziennych teatrów udowodniła, że w prezentowanych spektaklach, chodzi o coś więcej niż tylko o tematykę przedstawienia, że oceniana jest też gra aktorska, mimika twarzy, dynamika przedstawienia, ruch sceniczny. Teatr jest metodą twórczej resocjalizacji, którą w jednej ze swoich książek opisuje profesor Marek Konopczyński – gość honorowy wcześniejszych edycji konkursu w Poznaniu. Autor pisze iż resocjalizacja przez teatr, wydobywa w skazanych olbrzymie pokłady empatii, które są bardzo potrzebne w kształtowaniu społecznie porządanych postaw.

Reklama

- Debiut skazanych z ZK w Czerwonym Borze był wielkim wyzwaniem, do którego przygotowywali się przez okres 7 miesięcy. Przełamanie przez nich barier scenicznych, tremy, było było dla nich cennym doświadczeniem, które na pewno w przyszłości zaowocuje. Mamy nadzieje że w kolejnych latach odniesiemy w Poznaniu jeszcze większe sukcesy na scenie - przekazuje mł. chor. Elżbieta Niewińska.

"Galernicy Sztuki" to program readaptacji skazanych, który powstał w styczniu 2015 r., slużący realizacji celów kary pozbawienia wolności. Program jest realizowany przy współpracy Działu Penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Konsultacji reżyserskich udzielał wychowawcom białostocki dziennikarz i reżyser Dariusz Szada-Borzyszkowski.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości