W Hali Kultury możemy oglądać wystawę poświęconą Kazimierzowi Górskiemu – trenerowi tysiąclecia. Wernisaż wystawy połączony był z prezentacją materiału filmowego „Pan Kazimierz i Jego Orły”.
Wystawa „100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, Trenera Tysiąclecia” została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki wraz z Fundacją Kazimierza Górskiego. W uroczystym wernisażu wziął udział Dariusz Górski – syn szkoleniowca.
- Chciałem przede wszystkim podziękować za zaproszenie. Dla mnie jest to podróż sentymentalna – mówił.
Odwiedzający mogą zobaczyć na dwudziestu planszach, stu zdjęciach, historię życia Kazimierza Górskiego. Znalazły się tam prywatne fotografie, ale także te związane z futbolem. Na ekspozycji przedstawiona jest jego kariera piłkarska i trenerska od Lwowa - miasta jego urodzenia - poprzez największe sukcesy reprezentacyjne i klubowe, aż po dom w Warszawie.
- Jest to inicjatywa oddolna. Dzięki panu Jerzemu Karwowskiemu ta wystawa jest możliwa w naszym mieście. Cieszymy się z tego, że możemy upamiętnić postać trenera tysiąclecia - Kazimierza Górskiego. Jesteśmy tak naprawdę w przeddzień wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski, chciałoby się, żeby ten nowy selekcjoner miał takie sukcesy, taką osobowość jak trener Górski – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Polscy piłkarze pod wodzą Kazimierza Górskiego po pamiętnym remisie 1:1 z Anglią 17 października 1973 roku na Wembley, awansowali na mistrzostwa świata 1974 w RFN, w których zajęli trzecie miejsce. Prowadzeni przez słynnego szkoleniowca dwukrotnie wywalczyli też medal olimpijski - złoty w 1972 roku i srebrny cztery lata później. Wybitny trener zmarł w 2006 roku w wieku 85 lat.
Ekspozycja była prezentowana m.in. w Nowym Jorku, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, we Lwowie, Łucku, w Sejmie RP oraz na Stadionie Narodowym. W Łomży można ją będzie oglądać do 11 lutego br.