Reklama

Za nami XVI edycja konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża [FOTO]

20/05/2022 07:30

W Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II już po raz XVI odbył się finał konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża.

Po długim i trudnym okresie pandemii wszyscy uczestnicy z lekkim niepokojem, ale i ciekawością przystąpili do pisania dyktanda konkursowego. Warto wspomnieć, że pierwsza edycja tego konkursu odbyła się 20 maja 2004 roku. Niezmiennie jego organizatorem i głównym koordynatorem jest od lat dyrektor Renata Zaniewska, która z wielkim poświęceniem dba, by wszystko było jak najlepiej przygotowane, a uczestnicy z satysfakcją i radością wspominali ten szczególny dzień.

Podczas szesnastej edycji konkursu uczniowie łomżyńskich szkół zmierzyli się z tekstem napisanym przez Dorotę Zalewską. Uczestnicy dyktanda mogli wykazać się znajomością zasad ortograficznych, jak również poznać historię Mazurka Dąbrowskiego.

Reklama

Zanim uczniowie sięgnęli po długopisy, by napisać finałowy tekst, wszystkich uczestników i przybyłych gości powitała dyrektor Jadwiga Kirejczyk, która podkreśliła jak ważne jest dbanie o język ojczysty. Wspomniała również o ważnej dla społeczności szkolnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Społeczność SP10 zaszczycili swoją obecnością liczni goście. Wśród nich należy wymienić: Joannę Truszkowską – wizytator; Dorotę Dąbrowską – wicedyrektora CEN; Dorotę Zalewską – doradcę metodycznego; Krystynę Kamińską – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1; Małgorzatę Pietrusewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5; Karola Szymańskiego – przewodniczącego Rady Rodziców. Na szczególne powitanie zasłużyli wszyscy przybyli finaliści oraz ich opiekunowie.

Reklama

Ten szczególny dzień został uświetniony występem uczniów szkoły, którzy pod kierunkiem Aleksandry Charkiewicz przygotowali część artystyczną. Język ojczysty to nasze dziedzictwo; powinniśmy mieć polską mowę w naszych sercach i zawsze o nią dbać – przekonywali uczniowie klasy siódmej i ósmej. Recytując najpiękniejsze polskie wiersze, młodzi artyści uświadamiali gościom, że słowo rodzinne to najdroższy, wspaniały skarb i w nim również mieści się nasza ojczyzna. Pokazali oni również, że trudności ortograficzne i interpunkcyjne czynią polszczyznę wyjątkową i niepowtarzalną. Gwiżdże, dziatki, nie lada, żądanie, dopóki, ważka, wróżyć, muszka – to tylko niewielka część wyrazów, których pisownię i artykulację przypomnieli uczniowie szkoły. W tym celu zaprezentowali oni wiersze współczesnej poetki z Podlasia. Występ uświetnił utwór grany na skrzypcach przez uczennicę klasy ósmej oraz ortograficzna piosenka wykonana przez czwartoklasistów, których przygotowywała Agata Durzyńska.

Wprowadzeni w tematykę spotkania, uczniowie udali się do sali konkursowej, by zmierzyć się z niełatwym tekstem. Komisja konkursowa pod przewodnictwem  Joanny Lewczuk wyłoniła zwycięzców.

Reklama

I miejsce – Marianna Dobrowolska

Szkoła Podstawowa nr 7

Opiekun – Joanna Zysk

II miejsce – Bartosz Archacki

Szkoła Podstawowa nr 10

Opiekun – Donata Biłda

III miejsce – Helena Horosz

Szkoła Podstawowa nr 7

Opiekun – Joanna Zysk

Dzięki życzliwości wielu osób i instytucji, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a zwycięzcy zasłużone nagrody.

Szesnasta edycja konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża odbyła się dzięki wsparciu wielu sponsorów. Wśród nich szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, Małgorzaty Modzelewskiej-Charmas, Anny Ciochanowskiej, Elżbiety i Krzysztofa Zabielskich, Weroniki Sierzputowskiej oraz Marty Ślaskiej. Słowa uznania dla nauczycieli współtworzących kolejną już edycję konkursu, skierowała dyrektor Renata Zaniewska.

Reklama

Wręczenie nagród uświetnił występ dziewczęcej grupy tanecznej „Shakirki”, którą prowadzi Katarzyna Aleksandrowicz. Dzięki poświęceniu Dariusza Milewskiego i uczniów, cała uroczystość była doskonale nagłośniona. Dekoracje wykonała Marta Kisiel. 

"Zwycięzcom i  uczestnikom gratulujemy odwagi i zaangażowania. Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy sprawili, że ten dzień miał tak uroczysty charakter, składamy serdeczne podziękowania."


Agnieszka Szczygieł / oprac. mylomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości