Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział uruchomienie loterii Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania będą m.in. pieniądze, samochody hybrydowe i vouchery.
Loteria ma zostać uruchomiona już 1 lipca. Zrealizuje ją Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa.
Jak zapowiedział Michał Dworczyk, za 2 tygodnie mają być pokazane szczegóły programu. Wstępnie wiemy, że co 2000 osoba zaszczepiona wygra 500 zł, ale każdy uczestnik będzie miał 4 szanse na wygraną. Poza natychmiastową wygraną dla co 2000 uczestnika, co tydzień losowane będą nagrody po 50 tys. zł oraz różnego rodzaju nagrody rzeczowe, np. hulajnogi elektryczne czy vouchery na paliwo i ubezpieczeniowe. Co miesiąc będą to nagrody 2x 100 tys. zł + samochody hybrydowe, a w finale - 2x milion złotych + samochody hybrydowe.
W loterii uczestniczyć będzie mógł każdy, kto od początku NPS skorzystał z rejestracji i przyjął pierwszą dawkę.

Pieniądze będą mogły otrzymać też samorządy. Minister Dworczyk zapowiedział od 10 do 40 tys. zł dla każdej gminy na działania promocyjne w zakresie szczepień; 100 tys. zł na dowolny cel dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik 75 proc. zaszczepienia swoich mieszkańców; 1 milion zł na dowolny cel dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik zaszczepienia wśród mieszkańców oraz 1 mln zł na dowolny cel dla gminy, która osiągnie najwyższy wskaźnik zaszczepienia w Polsce.