Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku informuje, że w dniu 17 września 2021 r., wybrane jednostki samorządu terytorialnego na terenie województwa, zgodnie z poniższym harmonogramem uruchomią syreny alarmowe, w celu upamiętnienia 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.
Jak podaje WCZK, włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania, a sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.
Harmonogram:
|
Godzina uruchomienia |
Jednostka |
|
|
8:00:00 |
Powiat i m. Wysokie Mazowieckie |
|
|
9:00:00 |
Powiat i m. Mońki |
|
|
11:00:00 |
Powiat i m. Kolno |
|
|
12:00 |
Powiat Białostocki Powiat i m. Augustów Powiat i m. Grajewo Powiat i m. Bielsk Podlaski Powiat i m. Sokółka Powiat Łomżyński Powiat i m. Sejny Powiat i m. Hajnówka Powiat i m. Suwałki Powiat i m. Zambrów Reklama
Powiat i m. Siemiatycze |
|
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
15:00:00 |
m. Łomża |
Co w piątek będzie działo się w Łomży?
O godz. 14:30 złożone zostaną kwiaty pod tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41”. Następnie wzdłuż torów kolejowych, ulicami Dworcową i Mickiewicza, pod Pomnik Sybiraków „Golgota Wschodu” przy ul. Katyńskiej przejdzie Łomżyński Marsz Sybiru. O godz. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Zesłańców Sybiru.
Wieczorem przez Łomżę przejdzie pochód VII Podlaskiego Marszu Cieni. Będzie on utworzony przez członków grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich żołnierzy i policjantów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, a na czele kolumny będzie posuwał się “Czarnyj woron” - replika rosyjskiego samochodu więziennego z lat 30/40-tych. Uczestnicy o godz. 18:00 w milczeniu wyruszą spod pomnika 33 Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II i przejdą ulicami Sienkiewicza, Polową, Zawadzką, Sikorskiego, Wyszyńskiego do Doliny Pamięci przy ul. Katyńskiej. W trakcie przemarszu odczytane zostanie blisko 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na wschodzie, pochodzących bądź związanych z Podlasiem. Na zakończenie ksiądz poprowadzi modlitwę za poległych, po czym zapalone zostaną światła pamięci. Równocześnie z Marszem, wokół Pomnika Sybiraków „Golgota Wschodu”, prezentowana będzie wystawa „Kapelani Wojska Polskiego w Katyniu”.