Reklama

Zawyją syreny

16/09/2021 09:52

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku informuje, że w dniu 17 września 2021 r., wybrane jednostki samorządu terytorialnego na terenie województwa, zgodnie z poniższym harmonogramem uruchomią syreny alarmowe, w celu upamiętnienia 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Jak podaje WCZK, włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania, a sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

Harmonogram:

Godzina uruchomienia

Jednostka

 

8:00:00

Powiat i m. Wysokie Mazowieckie

 

9:00:00

Powiat i m. Mońki

 

11:00:00

Powiat i m. Kolno

 

12:00

Powiat Białostocki

Powiat i m. Augustów

Powiat i m. Grajewo

Powiat i m. Bielsk Podlaski

Powiat i m. Sokółka

Powiat Łomżyński

Powiat i m. Sejny

Powiat i m. Hajnówka

Powiat i m. Suwałki

Powiat i m. Zambrów

Reklama

Powiat i m. Siemiatycze

 

 

 

 

15:00:00

m. Łomża

Co w piątek będzie działo się w Łomży?

O godz. 14:30 złożone zostaną kwiaty pod tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41”. Następnie wzdłuż torów kolejowych, ulicami Dworcową i Mickiewicza, pod Pomnik Sybiraków „Golgota Wschodu” przy ul. Katyńskiej przejdzie Łomżyński Marsz Sybiru. O godz. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Zesłańców Sybiru.

Wieczorem przez Łomżę przejdzie pochód VII Podlaskiego Marszu Cieni. Będzie on utworzony przez członków grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich żołnierzy i policjantów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, a na czele kolumny będzie posuwał się “Czarnyj woron” - replika rosyjskiego samochodu więziennego z lat 30/40-tych. Uczestnicy o godz. 18:00 w milczeniu wyruszą spod pomnika 33 Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II i przejdą ulicami Sienkiewicza, Polową, Zawadzką, Sikorskiego, Wyszyńskiego do Doliny Pamięci przy ul. Katyńskiej. W trakcie przemarszu odczytane zostanie blisko 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na wschodzie, pochodzących bądź związanych z Podlasiem. Na zakończenie ksiądz poprowadzi modlitwę za poległych, po czym zapalone zostaną światła pamięci. Równocześnie z Marszem, wokół Pomnika Sybiraków „Golgota Wschodu”, prezentowana będzie wystawa „Kapelani Wojska Polskiego w Katyniu”.

Reklama

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości