Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę z Konsorcjum PGZ- NAREW na zakup 23 zestawów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu NAREW.
Podpisany kontrakt, którego wartość jest jedną z najwyższych w historii Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma nie tylko duże znaczenia dla Wojska Polskiego, ale także dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.
- Bardzo się cieszę, że PGZ podjął się tej misji integracji i stworzenia zestawów rakietowych przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, które rzeczywiście uzupełnią system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które stanowić będą też mam nadzieję w przyszłości produkt eksportowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej – liczymy na to. Mam nadzieję, że Narew stanie się marką Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także marką polską, marką eksportową w przyszłości - podkreślił szef MON.
Reklama
Ministerstwo Obrony Narodowej podaje, że program NAREW jest największym i najbardziej złożonym programem modernizacyjnym w historii Sił Zbrojnych RP.
W skład Konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. W projekcie uczestniczyć będą mogły również inne przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz szereg spółek prywatnych, placówek badawczo-rozwojowych oraz ośrodków akademickich.
Pierwsze strzelanie bojowe ma zostać przeprowadzone w 2026 roku.
fot. MON