Reklama

Zwłoki trzech osób przy granicy z Białorusią [AKTUALIZACJA]

20/09/2021 08:53

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o odkryciu zwłok trzech osób. Prawdopodobnie to nielegalni imigranci. Ich ciała znaleziono przy granicy z Białorusią. Przyczyną śmierci były hipotermia i wycieńczenie.

W niedzielę (19.09) wieczorem przy granicy z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę.

Z kolei po stronie białoruskiej odkryte zostały zwłoki kobiety. 

O wszystkim poinformował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, który dodał, że “należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy. Rano wezmę udział w odprawie z przedstawicielami służb.”

Reklama

Jednym ze zmarłych, z okolic Gib, zajmuje się prokuratura rejonowa w Sejnach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. Sprawy pozostałych osób trafiły do Prokuratury Rejonowej w Sokółce oraz Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.

[AKTUALIZACJA]

- W ostatnich godzinach minionego weekendu zostało dokonane bardzo tragiczne odkrycie — doszło do tego, że 3 osoby, które przekroczyły polską granicę, na skutek głównie hipotermii i wycieńczenia, zmarły - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Nie znamy dokładnie tożsamości osób, które zmarły na terytorium RP, ale zrobimy wszystko, żeby zidentyfikować ich tożsamość. Chcemy, żeby każdy był potraktowany godnie. Dysponujemy również nagraniami z naszych kamer i dronów i jesteśmy absolutnie pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do placówek straży granicznej białoruskiej. Tam są instruowane i przewożone na granicę z Polską - dodawał. 

Reklama

- Kryzys na granicy polsko-białoruskiej może trwać jeszcze wiele miesięcy. W ubiegłym tygodniu władze Białorusi podjęły decyzję o uruchomieniu ruchu bezwizowego z takimi państwami jak Pakistan, Jordania, Egipt, Południowa Afryka - poinformował z kolei Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Od 1 sierpnia zatrzymano łącznie ok. 1112 cudzoziemców i udaremniono 6529 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od 1 sierpnia Straż Graniczna odnotowała 7641 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W sierpniu takich prób było łącznie 3510, a we wrześniu 4131. Granicę polsko-białoruską strzeże ponad 2 tys. strażników granicznych, wspieranych przez ponad 2 tys. żołnierzy.

Reklama

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości