Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński patronem Powiatu Łomżyńskiego. Przed podjęciem uchwały uroczyście otwarta została wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Łomży.
Pomysłodawcą ustanowienia Prymasa 1000-lecia kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem powiatu łomżyńskiego jest Lech Szabłowski - starosta łomżyński. Uchwałę w sprawie ustanowienia patrona radni powiatowi podjęli w niedzielę (28.05) podczas uroczystej sesji w budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży, w rocznicę śmierci kardynała.
- To jest doskonały moment do tego, żeby w ten sposób uczcić pamięć o kardynale Wyszyńskim, wpisać tę pamięć na stałe i na przyszłość – zauważa starosta łomżyński Lech Szabłowski.
Reklama
Wydarzenie poprzedziło otwarcie wystawy pt. „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” w Muzeum Diecezjalnym w Łomży.
- To wystawa, która dokumentuje życie prymasa w kilkunastu kadrach pokazanych na kolejnych planszach. Plansze przedstawiają fotografie ukazujące nam człowieka z jednej strony niezwykle zdecydowanego, jeśli chodzi o dbanie o ojczyznę, aby kościół katolicki i wiara zostały w Polsce poszanowane, a z drugiej strony widzimy człowieka niezwykle ciepłego, który w spotkaniu z drugim człowiekiem jest otwarty, jest przyjazny, jest pełen dobroci i takiej ludzkiej wrażliwości serca – tłumaczy ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
Reklama
Wicestarosta Maria Dziekońska zwracała uwagę na uniwersalny wymiar wystawy i ogromną wagę nauk głoszonych przez prymasa Wyszyńskiego.
- Nauka prymasa była bardzo uniwersalna, ona nie była tylko na czasy zniewolenia politycznego czy wojny, ale też odnosiła się do naszego – prymas mówił – zniewolniczenia. My chcemy, żeby to dotarło szerzej – zauważa wicestarosta Maria Dziekońska.- To, co udało nam się zrobić, nad czym pracowaliśmy tak intensywnie od 2 miesięcy, uważamy za początek.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych, współpracownicy powiatu i goście z powiatów partnerskich: Dingolfing-Landau (Niemcy) i Augsdaugavas (Łotwa)
- Cieszy nas, że goście skorzystali z naszego zaproszenia i cieszy nas również to, że nauka społeczna Prymasa Tysiąclecia będzie wychodziła również poza granice nie tylko powiatu, ale również w Polski – mówi starosta Lech Szabłowski.
Wystawa” Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” będzie dostępna dla odwiedzających przez 1,5 miesiąca.
Więcej w materiale VIDEO!