Akademia Nauk Stosowanych w Łomży wchodzi w dorosłość. W ciągu 18 lat mury uczelni opuściło około 7 tys. absolwentów. Był to też czas, kiedy zmieniała się jej struktura, a ostatnio też nazwa. Co dalej? Teraz ANS chce m.in. rozbudować swój kampus.
We wtorek (20.09) Akademia Nauk Stosowanych w Łomży obchodziła 18-lecie istnienia.
- Otrzymaliśmy jako uczelnia jeden budynek, który remontowaliśmy. Tam rozpoczęliśmy nasze istnienie, nasz proces edukacyjny. Potem były kolejne budynki, kolejne kierunki studiów, instytuty. Później zmieniliśmy strukturę na strukturę wydziałową. Teraz mamy trzy wydziały. Następnie zmieniliśmy nazwę na Akademię Nauk Stosowanych. Obecnie, w roku 18-lecia, kiedy uzyskujemy dojrzałość, uzyskaliśmy uprawnienia doktorskie i habilitacyjne z nauk prawnych, także można bronić prace doktorskie, prace habilitacyjne na naszej uczelni. To jest pierwszy taki moment w historii miasta Łomża, że takie możliwości się otwierają - mówi dr hab. Dariusz Surowik, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
Reklama
- Uczelnia już na stałe jest w naszym mieście. Cieszymy się z tego, że mieszkańcy Łomży mają możliwość dalszego rozwoju, uczenia się na Akademii Nauk Stosowanych. Uczelnia przez te lata pokazała, jak ludzie, którzy tam pracują, są kreatywni i potrafią też zachęcić do tego, żeby studiować w Łomży, bo poziom kształcenia jest wysoki, o czym świadczą kolejne nabory oraz to, że nie tylko mieszkańcy Łomży chcą studiować na naszej uczelni, ale również mieszkańcy innych regionów, więc na pewno jest powód do dumy - podkreśla prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
A jakie plany na przyszłość ma ANS? Uczelnia otworzyła dwa nowe kierunki studiów, tj. mechatronika oraz bezpieczeństwo i certyfikacja żywności. Szkoła wyższa zamierza także rozbudować kampus.
- Jakiś czas temu otworzyliśmy konkurs architektoniczny na budowę łącznika naszej uczelni. Rozbudowujemy kampus naszej uczelni. I kolejny rok kalendarzowy a ten rok akademicki będzie tym rokiem, kiedy ta inwestycja się rozpocznie, bo już niedługo otrzymamy dokumentację budowlaną. Rozpiszemy przetarg na wykonawcę i będziemy czekać aż inwestycja powstanie - zapowiada dr hab. Dariusz Surowik.
Podczas jubileuszowych obchodów wręczone zostały odznaczenia państwowe. Nie zabrakło również tortu. Uroczystości towarzyszył koncert, podczas którego wystąpił m.in. tenor Jacek Szymański.
Więcej w naszym materiale VIDEO!