Od kwietnia mieszkańcy gminy Łomża będą ponosić opłaty za śmieci za każdą mieszkającą na terenie danej nieruchomości osobę. Zmianę systemu wnoszenia należności, na wniosek wójta Gminy Łomża, zaakceptowali na ostatniej sesji radni.
Wysokość stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z nowa uchwalą, wynosić będzie 25 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.
Opłata wnoszona jest przez właścicieli nieruchomości bez wezwania, kwartalnie w łącznej wysokości za trzy miesiące kalendarzowe.
- Wczoraj ze strony urzędu ściągnąłem nową deklaracje, żeby podać gminie m.in. liczbę osób zamieszkujących nasze gospodarstwo i wyliczyć opłatę przy 5 osobowej rodzinie. Ostateczna należność robi niestety wrażenie, tym bardziej, że płacić trzeba od razu za 3 miesiące – żali się nasz Czytelnik z Konarzyc, który swoją rodzinę utrzymuje z prowadzenia małego zakładu rzemieślniczego. – W kwietniu za wywóz śmieci zapłacę do gminy 375 zł – dodaje.
Reklama
To jednak nie wszystko! Z racji prowadzenia działalności gospodarczej mieszkaniec Konarzyc ma podpisaną umowę na dodatkowy wywóz śmieci, ponieważ wg. przepisów niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami powstającymi w wyniku prowadzonej działalności.
- Niestety gminne koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi są coraz wyższe. Jest to konsekwencją tego, że śmieci produkujemy coraz więcej, ale także tego, że opłaty za ich utylizację są coraz wyższe - uzasadnia wójt gminy Piotr Kłys.
Reklama
Jak informuje Gmina, w 2020 roku koszt gospodarki odpadami komunalnymi wyniósł ponad 2 mln 200 tys. zł, a na 2021 rok szacowany jest już na blisko 2 mln 600 tys. zł.
- To jest koszt, który powinni ponieść solidarnie wszyscy mieszkańcy, którzy wytwarzają śmieci - tłumaczy Wójt Piotr Kłys. - Zmiana sposobu naliczania opłat spowoduje, że dla niektórych mieszkańców Gminy Łomża od kwietnia opłaty za śmieci spadną – to np. rodziny dwuosobowe. Niektórzy będą płacili tyle samo co dotychczas – to gospodarstwa jednoosobowe. Niestety niektórzy będą musieli ponosić wyższe obciążenia – to przede wszystkim gospodarstwa wieloosobowe i wielopokoleniowe, w których razem żyją dziadkowie, rodzice i dzieci.
Reklama
W samym mieście Łomża miesięczne stawki za odpady komunalne są niższe. W zabudowie jednorodzinnej wynoszą 22,00 zł za osobę, w zabudowie wielorodzinnej to 16,00 zł. Tutaj też można też liczyć na spore bonifikaty. Zwolnienie z opłat w wysokości 50% jest przewidziane dla osoby samotnie gospodarującej z dochodem nieprzekraczającym 701 zł i 528 zł dla osoby w rodzinie. Gdy nieruchomość zamieszkała jest przez rodzinę wielodzietną, zwolnienie wynosi 20%.