Przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe i delegacje szkół uczciły 77. rocznicę utworzenia największej podziemnej armii w okupowanej Europie. Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej w Łomży odbyła się punktualnie w południe.
Armia Krajowa powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Decyzja podyktowana była koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. AK prowadziła walkę o odzyskanie niepodległości, organizowała i prowadziła samoobronę oraz przygotowywała armię podziemną na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.
14 lutego 2019 roku obchodzimy 77. rocznicę utworzenia AK. W uroczystości pod pomnikiem ustawionym przy Alei Legionów udział wzięli m.in.: przedstawiciele lokalnych samorządów, służby mundurowe i uczniowie. Pod pomnikiem pojawiły się kwiaty oraz znicze.
Pomnik poświęcony pamięci żołnierzy AK Obwodu Łomżyńskiego umiejscowiony jest przed budynkiem byłego więzienia zbudowanego w 1892 roku przez władze carskie.