W Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rozpoczęto badanie kliniczne dotyczące szczepionki przeciwko boreliozie. Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji zachęca do udziału.
Celem tego badania jest ustalenie skuteczności, bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności produktu VLA15 stosowanego w profilaktyce boreliozy w Ameryce Północnej i Europie. Połowa uczestników przyjmie badaną szczepionkę, a druga połowa placebo. Łączny czas udziału w badaniu wyniesie około 30 miesięcy
"Badanie jest randomizowane, a uczestnicy będą otrzymywać szczepionkę lub placebo. Schemat dawkowania będzie obejmować 3 dawki podawane w okresie od 5 do 9 miesięcy w cyklu podstawowym oraz 1 dawkę przypominającą" - czytamy w komunikacie UMB.
Reklama
Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji zachęca do udziału w badaniu. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie – 85 8316514 lub mailowo – neuroin@umb.edu.pl.
Więcej informacji TUTAJ
Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, która powoduje wysypkę, gorączkę i zmęczenie. Nieleczona może doprowadzić do wystąpienia ciężkich objawów. UMB podaje, że w Polsce częstość występowania, w oparciu o zgłoszone przypadki, wynosi około 20 000 rocznie. Terenem najbardziej zagrożonym jest województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie.