Wczoraj w Jedwabnem odbyło się długo oczekiwane uroczyste otwarcie mini obwodnicy, inwestycji, która ma na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum miasteczka.
W wydarzeniu wzięli udział liczni przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, w tym burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski, posłowie na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś Krzysztof Truskolaski i Kazimierz Gwiazdowski, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, członek zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojciech Grochowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski, zastępca dyrektora podlaskiego oddziału ARiMR w Łomży Adam Frankowski, przedstawiciele wykonawcy inwestycji, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem Zbigniew Bagiński wraz z radnymi oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Jedwabnem.
Nowa droga, będąca pierwszym etapem większej inwestycji, połączyła dwie ważne ulice – Łomżyńską i Przytulską, wyprowadzając ruch poza zwartą zabudowę miejską. Na odcinku o długości około 500 metrów powstały dwa nowe skrzyżowania, ciąg pieszo-rowerowy, chodniki oraz zjazdy. Inwestycja obejmowała również rozbudowę infrastruktury sanitarnej, energetycznej i telekomunikacyjnej, w tym regulację koryta rzeki Jedwabianki, rozbudowę sieci wodociągowej oraz instalację nowego oświetlenia. W związku z wycinką drzew kolidujących z budową, po jej zakończeniu przeprowadzono nowe nasadzenia.
Podczas ceremonii otwarcia, drogę poświęcił ks. Maciej Kiempista, a obecni na wydarzeniu goście podkreślali znaczenie tej inwestycji dla lokalnej społeczności.
Burmistrz Jedwabnego, Adam Niebrzydowski, wyraził zadowolenie z zakończenia pierwszego etapu prac, jednocześnie zaznaczając, że to dopiero początek większej rozbudowy infrastruktury drogowej w regionie.
- Dzisiejsze otwarcie to finał kilkuletnich planów. Mamy ambitne plany na przyszłość, w tym przebudowę ulicy Przytulskiej, której zakończenie planowane jest na jesień przyszłego roku - mówił burmistrz.
Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski podkreślił, że 10 milionów złotych z łącznej wartości inwestycji, wynoszącej ponad 11,7 mln złotych, pochodziło z funduszy rządowych.
- Poprawa infrastruktury drogowej jest kluczowa dla rozwoju naszego województwa pod względem gospodarczym i turystycznym - powiedział Brzozowski.
Kolejny etap inwestycji obejmuje przebudowę ulicy Przytulskiej, na którą przeznaczono 13 mln złotych. Umowa z wykonawcą, firmą BIK PROJEKT, została podpisana w lipcu tego roku, a prace mają zostać zakończone do listopada 2025 roku.
Mini obwodnica, choć ma tylko 500 metrów długości, jest istotnym elementem poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy w regionie. Jak zaznaczył Jacek Piorunek, członek zarządu Województwa Podlaskiego, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia problemów z wjazdem ciężkich pojazdów do miasta, co było dotychczas poważnym utrudnieniem dla kierowców.